İKV E-Bülteni | 2012 » 10-16 EKİM » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Komisyonu’nun 10 Ekim 2012 tarihinde 2012 Yılı Genişleme Paketi kapsamında açıkladığı İlerleme Raporları Türkiye başta olmak üzere aday ve potansiyel aday ülkelerin gündemindeydi. Avrupa Komisyonu’nun 2012 yılı İlerleme Raporu’nda Mayıs 2012’de katılım müzakerelerine ivme kazandırmak amacıyla başlatılan Pozitif Gündem kapsamındaki çalışmalar memnuniyetle karşılanırken, siyasi kriterler konusunda eksiklere dikkat çekildi. Bunun yanında, 2012 ilerleme raporunda Türkiye’nin ekonomik performansından genelde olumlu bir şekilde söz edilirken, uygulanan mali ve parasal politikaların genel olarak başarılı olduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu’nun 2012 Türkiye ilerleme raporunu açıklamasını takiben, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış yaptığı açıklamada,  raporun özellikle siyasi kriterler bölümünün büyük bir hayal kırıklığı yarattığını ve raporun GKRY’nin AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığı sırasında kaleme alınmasının bu duruma sebep olduğunu ifade etti.  Rapordaki makul ve yapıcı eleştirilerin not edileceğini, eksikliklerin giderileceğini belirten Bağış, ilerleme raporlarının hiçbir zaman bir karne olarak algılanmadığını vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı 2012-13 Genişleme Stratejisi ve 2012 yılı Genişleme Paketi’nde 4’üncü kez Makedonya ile müzakerelere başlanması çağrısında bulunulurken, gerekli reformların tamamlanması koşuluyla Arnavutluk’a aday ülke statüsü verilmesi ve Kosova’nın kısa vadede gerekli koşulları yerine getirmesi koşuluyla Priştine ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerine başlanması önerildi.

Avrupa Birliği’nin gündemindeki bir diğer konu ise Lüksemburg’da yapılan AB Dışişleri Konseyi toplantısı idi. AB dışişleri bakanları toplantıda Mali’deki gelişmeleri, İran’ın nükleer programını, Suriye krizini, Beyaz Rusya ve Gürcistan seçimlerini değerlendirdi. Toplantıda, Suriye’nin tabi olduğu yaptırımların kapsamının genişletilmesine, İran’a uygulanan yaptırımların ağırlaştırılmasına ve Beyaz Rusya’ya uygulanan yaptırımların da uzatılmasına karar verildi.

İlerleme Raporu, Suriye’deki gelişmeler Avrupa Birliği ve Türkiye gündemini meşgul ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Çin ziyareti dönüşünde İstanbul’a uğrayarak T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ana gündemi Suriye olan bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeyle ilgili olarak, Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ziyaretinin Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını ve aynı zamanda Türkiye’nin Suriye sınırında meydana gelen olaylarda sergilediği itidalli tutumu takdir ettiklerini göstermek olduğunu ifade etti.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=505&id=1422