İKV E-Bülteni | 2012 » 12-18 EYLÜL » FEDERAL ALMANYA ANAYASA MAHKEMESİ AVRUPA İSTİKRAR MEKANİZMASI VE KURTARMA FONU’NU ANAYASA’YA UYGUN BULDU

Federal Almanya Anayasa Mahkemesi (Bundesverfassungsgericht) 12 Eylül 2012 tarihinde verdiği kararla Almanya'nın Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Mali Pakt'ta yer almasının belirli şartların yerine getirilmesi halinde Alman Anayasası’nı ihlal etmediğini hükme bağladı. ESM ve mali sözleşmenin Almanya'ya maliyetinin, fondaki 190 Milyar Avro’luk payını geçemeyeceği yönünde görüş bildiren Federal Almanya Anayasa Mahkemesi,  söz konusu sınırın aşılması gerekirse bunun Almanya Meclisi’nin iki kanadında da onaylanması gerektiğine de hükmetti.  Mahkeme aynı zamanda Almanya'nın, gerek görüldüğü takdirde ESM’den çıkmasını mümkün kılacak düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu yönünde görüş bildirdi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Federal Almanya Meclisi’nde (Bundestag) konuyla ilgili yaptığı konuşmada Bundesverfassunggericht’in kararının Avrupa ve Almanya için çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu dayanışma ve işbirliğinin önünde hukuki bir engel kalmamasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Şansölye Merkel, 2013 yılının Avrupa Birliği için daha güzel bir yıl olacağına olan inancını da vurguladı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de kararı doğru ve yerinde bulduğunu ifade ederek Alman Anayasa Mahkemesi’ni “Avrupa yanlısı bir ruh gösterdiğinden dolayı” takdir ettiğini de sözlerine ekledi.

Bilindiği üzere Almanya’da koalisyon ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Federal Meclis üyesi Peter Gauweiler ve Federal Almanya Eski Adalet Bakanı Herta Däubler Gmelin'in de içinde bulunduğu birçok Alman siyasetçi Avrupa İstikrar Mekanizması’nın anayasaya uygun olmadığı gerekçesiyle Alman Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Muhalefetteki Sol Parti’ye (Die Linke) yakınlığıyla bilinen “Daha Fazla Demokrasi” örgütü de 37 bin imza toplayarak ESM’nin iptali için Alman Anayasa Mahkemesi’ne ayrı bir dava açmıştı. Söz konusu itirazlar ve yaşanan mahkeme süreci nedeniyle 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan ESM’nin faaliyete geçmesi ertelenmiş ve gözler Alman Anayasa Mahkemesi’nin kararına çevrilmişti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=509&id=1439