İKV E-Bülteni | 2012 » 12-18 EYLÜL » AVRUPA ARAŞTIRMA KONSEYİ, BAŞARILI ARAŞTIRMACILARA TOPLAM 800 MİLYON AVRO DEĞERİNDE HİBE SAĞLIYOR

Avrupa genelinde, bilimsel araştırmaları ve başarılı araştırmacıları destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council), kariyerinin daha başlarında olan 21 Avrupa ülkesi ve 41 farklı milliyetten, aralarında 2 Türk araştırmacının da bulunduğu 536 araştırmacıya hibe desteği vermek üzere yaklaşık 800 Milyon Avro’luk bir bütçe tahsis etti. Avrupa Araştırma Konseyi tarafından yürütülen Fikirler Özel Programı Başlangıç Düzeyi Bağımsız Araştırmacı Desteği (Starting Grants) kapsamında proje başına 2 Milyon Avro’yu bulan mali desteklerle, araştırmacıların kendi çalışma ekiplerini kurmalarını sağlayarak bilimde sınırlar ötesi araştırmalar yürütme imkânı veriliyor.

Geçen yıla göre kıyaslandığında, yüzde 16 oranında bir artışla, Programa başvuran araştırmacı sayısı bu yıl 4.741’e yükseldi. Bu yıl,  yenilenebilir enerji, trans-Akdeniz işbirliğinin sosyal alandaki etkileri, lazer işitme cihazları ve mühendislik çalışmalar için optik uzaktan algılama teknolojisi gibi çok farklı alanlarda projeler destek gördü. Hibe verilen projelerin yüzde 44’ü fen bilimleri ve mühendislik, yüzde 37’si yaşam bilimleri ve yüzde 19’u ise sosyal ve beşeri bilimler alanlarından seçildi. Bu yıl kaydedilen bir diğer önemli gelişme de, geçen yıl seçilen araştırmacıların yüzde 21’i kadınken, bu sene seçilen kadın araştırmacı oranının yüzde 24’e yükselmesi oldu.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=509&id=1481