İKV E-Bülteni | 5-11 EYLÜL » GÜNDEMDEN KISA KISA… » AB Gürcistan’da tırmanan gerginlikten duyduğu endişeyi ifade etti

Avrupa Birliği, 1 Ekim 2012 tarihinde yapılacak genel seçimlere çok kısa bir süre kala, Gürcistan hükümetine ve muhalefete, ülkede yükselen tansiyonun düşürülmesi uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle yaptıkları ortak basın açıklamasında, hükümet ve muhalefete barışçıl, yapıcı ve rekabetçi bir seçim ortamı sağlamaları çağrısında bulundu. Ashton ve Füle, açıklamalarında, Gürcistan’da iktidar ve muhalefet arasında giderek artan kutuplaşmadan duydukları endişeyi dile getirirken, seçimlerin AB ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin niteliği ve yoğunluğu konusunda belirleyici olacağını ifade ettiler.

Ashton ve Füle’nin açıklaması, geçtiğimiz ay muhalefet lideri ve Gürcistan’ın en zengin adamı Bidzina İvaişvili’nin şüpheli bir para çekme işlemi gerçekleştirdiği gerekçesiyle 12,3 Milyon Dolar’lık cezaya çarptırılmasının ardından geldi. İvanişvili, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’ye karşı adaylığını açıklamasının ardından, birçok kez cezaya çarptırılmıştı. Ekim ayında yapılacak seçimde, şu anda iktidarda olan Mihail Saakaşvili’nin partisiyle ülkenin en zengin iş adamı Bidzina İvanişvili liderliğindeki Gürcü Rüyası Koalisyonu karşı karşıya gelecek. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=510&id=1177