İKV E-Bülteni | 2012 » 29 AĞUSTOS-4 EYLÜL » TİMOŞENKO’NUN TEMYİZ İSTEMİ UKRAYNA YÜKSEK YARGISINCA REDDEDİLDİ

Ukrayna eski Başbakanı ve muhalefet lideri Yulia Timoşenko’nun, kendisine verilen 7 yıl hapis cezası kararını temyiz başvurusu, Ukrayna Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkemenin hakimi Aleksandır Elfimov yaptığı açıklamada cezanın iptaline ilişkin herhangi bir gerekçe bulunmadığını söyledi. Kararın ardından, Timoşenko’nun destekçileri karara tepki göstermek amacıyla çeşitli protesto gösterileri düzenlediler. 

Avrupa Birliği, yakından takip ettiği Timoşenko davasında, temyiz isteminin reddedilmesi üzerine daha önce de yargı reformlarına gitmesi konusunda uyarıda bulunduğu Ukrayna’yı kınadı.  İlk açıklama AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Michael Mann’dan geldi. Mann, kararın derin hayal kırıklığı yarattığını açıkladı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle yayınladıkları ortak açıklamada, davalarda şeffaflık, bağımsızlık ve adil prosedürler konusunda uluslararası normlara uyulmadığını kaydederken, muhalefetin önemli temsilcilerinin 28 Ekim’de yapılacak genel seçimlerde devre dışı bırakılmasını amaçlayan yasal süreçten duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Hatırlanacağı gibi, başbakanlığı döneminde Rusya’yla doğalgaz teminine ilişkin imzalanan anlaşmayı yasalara uygun olmayan bir şekilde onaylayarak görevini kötüye kullanma suçlamasıyla Ekim 2011’de yargılanmaya başlayan Yulia Timoşenko 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Temyiz isteğinin reddi sonucunda Timoşenko için iç hukuk yolları tükenmiş oldu, yani dava artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınabilecek. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=511&id=1614