İKV E-Bülteni | 2012 » 25-31 TEMMUZ » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Cuma akşamı yapılan açılış töreni ile başlayan Londra Olimpiyatları dünya ve Avrupa gündeminde iyimser bir havanın esmesine neden oldu. 12 Ağustos’a kadar sürecek olan Olimpiyatlarda 205 ülkeden 10.000den fazla sporcu yarışacak. Barışı ve insanlığın bütünlüğünü çağrıştıran ve sloganı Citius, Altius, Fortius (daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü) olan Olimpiyatlar dahi çetrefil sorunların üstesinden gelemedi ne yazık ki. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin gündeminde Suriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’e de sıçrayan çatışmalar ve başta Yunanistan olmak üzere birçok AB üyesi ülkede etkisini artarak hissettiren mali kriz vardı. Krizle mücadele amacıyla başta İspanya olmak üzere birçok AB ülkesi bir yandan daha kapsamlı kemer sıkma politikalarına yönelirken diğer yandan da söz konusu politikaların da körüklediği artan işsizlikle baş etme mücadelesini yoğunlaştırdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’deki Beşer Esad yönetimine yönelik yaptırımları içeren karar tasarısının Rusya ve Çin’in vetosuyla yeniden reddedilmesi de başta AB ve Türkiye olmak üzere birçok ülke tarafından tepki ve hayal kırıklığıyla karşılandı. Dışişleri Bakanlığı da, Suriye'deki durumun ciddiyet ve vahametine rağmen, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye karar tasarısının 11 olumlu, 2 çekimser ve 2 olumsuz oy alarak üçüncü defa veto edilmiş olmasından duyduğu kaygı ve memnuniyetsizliği dile getirdi.

Yunanistan’daki krizle mücadele kapsamında Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti Yunanistan'ın kurtarma paketinden yeni kredi dilimini alıp almayacağına karar vermek üzere Atina'da görüşmelere başladı. Avrupa Birliği, Yunanistan'ın yeniden bir borç yapılandırmasına ihtiyaç duyması olasılığına karşı hazırlıklara başlarken, Troyka heyetinin Eylül 2012’de yeniden Atina'yı ziyaret ederek, programın uygulanması ile ilgili son raporlarını oluşturacağı ve olası bir ek kurtarma paketiyle ilgili nihai kararı alacağı da belirtildi.

Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılar siyasi ve sosyal alanlarda göçmen ve yabancı karşıtlığını da artırırken Avrupa Konseyi’nin İnsan Haklarından Sorumlu Üyesi tarafından yayımlanan bir uyarı mektubu da Avrupa Birliği içinde artan Müslüman karşıtlığını gözler önüne serdi. Avrupa Konseyi’nin yayımladığı bir belgede ilk kez ‘İslam korkusu/Islamophobia’ tabiri yerine ‘Müslüman karşıtlığı / anti-Muslim prejudice’ ifadesini kullanması da sorunun ideolojik ve siyasi boyutun da ötesine geçerek insani ve kültürel bir sorun haline de geldiğini ortaya koydu.

İKV e-bülteni AB kurumlarındaki tatil sezonu sebebiyle Ağustos ayında yayımlanmayacak olduğundan tüm okuyucularımızın Ramazan Bayramı’nı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı şimdiden kutlar,  iyi bir hafta dileriz

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=512&id=1937