İKV E-Bülteni | 2006 » 29 EYLÜL-6 EKİM » ANGELA MERKEL’İN TÜRKİYE GEZİSİNDE KIBRIS SORUNU GÜNDEMİ BELİRLEDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde 5 Ekim’de Türkiye’ye geldi. Merkel, Finlandiya Dönem Başkanlığı’nın sunacağı bir öneri çerçevesinde, Kıbrıs ticari araçlarının Türk limanlarına ve havaalanlarına girebilmesi yönünde bir çözüm bulunacağını ve Türkiye’nin katılım müzakerelerinin sorunsuz devam edeceğini umduğunu belirtti. Merkel, Başbakan Tayip Erdoğan’la görüşmesinin ardından, “Finlandiya başkanlığında hazırlamakta olduğumuz ve Türkiye tarafından da olumlu karşılanan bir önerimiz var” dedi.

Finlandiya, Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Kıbrıs’tan gelen ticari araçlara açmasına karşılık olarak, AB’nin KKTC’ye uyguladığı ekonomik izolasyona son vermesini öneriyor. Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, “AB ve Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan ticaretin gerçekleşmesini ve Türkiye’nin Kıbrıs ticari araçlarına liman ve havaalanlarını açmasını sağlayacak çözümü bulmak için aktif olarak çalışıyoruz” dedi.

ABD tarafından da desteklenen çözüm önerisi çerçevesinde, KKTC ile ticaretin BM tarafından denetlenmesi öngörülüyor. Başbakan Erdoğan, KKTC’ye uygulanan ticari ambargoyu haklı gösterecek hiçbir gerekçenin olmadığını ve bunun bir an evvel sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan olmadan önce Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan ve alternatif entegrasyon modelleri önerilmesi gerektiğini dile getiren Merkel’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret siyasi olarak büyük önem taşıyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5135&id=5151