İKV E-Bülteni | 2012 » 4-10 TEMMUZ » ROMANYA CUMHURBAŞKANI BASESCU GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN ALINDI

Romanya’da Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile Başbakan Victor Ponta arasında haftalardır süren rekabet ve 28-29 Haziran’da gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde ülkeyi kimin temsil edeceği konusunda ortaya çıkan ve  giderek artan gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Romanya'da Başbakan Ponta liderliğindeki sol koalisyon, Basescu’ya yakınlığıyla tanınan parlamentonun her iki kanadının sözcülerinin görevden alınması ve yerine Ponta yanlısı siyasilerin getirilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Basescu'nun görevden alınması için girişimde bulundu. Romanya Parlamentosu’nda 6 Temmuz’da yapılan oylamada 114 hayır oyuna karşılık, 256 evet oyu ile Cumhurbaşkanı Basescu’nun görevinin bir aylığına askıya alınmasına karar verildi. Romanya yasaları uyarınca, Basescu’nun cumhurbaşkanlığına devam edip etmeyeceği 29 Temmuz’da yapılacak halk oylamasıyla belirlenecek, bu tarihe kadar ise cumhurbaşkanlığını geçici olarak Senato Sözcüsü Crin Antonescu üstlenecek.

İktidardaki Sosyal Liberal Birlik (USL) Basescu’nun görevini kötüye kullandığını ve kuvvetler ayrımı ilkesini ihlal ederek, ülkedeki kurumların işleyişine müdahale ettiğini iddia ediyor. Ponta hükümeti, 4 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini azaltan tartışmalı bir acil kararname yayınlamıştı. Söz konusu kararnameyle, Anayasa Mahkemesi’nin parlamento kararları konusunda hüküm vermesi engellenirken, ancak istişari görüş bildirme hakkı bulunuyor.

AB Konseyi  Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Avrupa Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Viviane Reding gibi Avrupa Birliği yetkilileri Romanya’daki son gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirdiler. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, parlamentodaki oylamadan önce Romanya Başbakanı Victor Ponta ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasında son gelişmelerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Avrupa Komisyonu tarafından Romanya’daki gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi gibi bağımsız kurumların yetkilerinin kısıtlanmasına yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirildi. Hukukun üstünlüğü, demokratik kontrol mekanizmalarının ve yargının bağımsızlığının önemi vurgulanarak, hükümetin bu ilkelere uygun şekilde hareket etmesi gerektiği bildirildi. Avrupa Komisyonu’nun Romanya ve Bulgaristan’ın tabi olduğu İşbirliği ve Tetkik Mekanizması’na ilişkin 5 yıllık raporu üzerinde çalıştığı bir zamanda, bu gibi olumsuz gelişmelerin kaydedilen ilerlemeye gölge düşürdüğüne de yer verildi. Ayrıca, Romanya Başbakanı Ponta’nın bu konuyu görüşmek üzere 12 Temmuz’da Brüksel’e gideceği de belirtildi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=515&id=1691