İKV E-Bülteni | 2012 » 23-29 MAYIS » AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI GAYRİRESMİ ZİRVESİ YAPILDI

23 Mayıs 2012 tarihinde AB Devlet ve Hükümet Başkanlarının ekonomik krizde kalkınma gündemiyle bir araya geldiği gayriresmi zirvede, liderler tercihlerinin Yunanistan’ın Avro Alanı’nda kalması yönünde olduğunu teyit ettiler.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy zirvede Yunanistan’ın geçtiğimiz Mart ayında kabul edilen ikinci kurtarma paketi kapsamında taahhütlerini yerine getirdiği sürece Avro Alanı’nda kalacağını açıkladı. Yunan vatandaşlarının önemli çaba gösterdiğinin farkında olduklarını belirten Rompuy, Avro Alanı’nın 2010’dan beri Yunanistan’a IMF’yle birlikte yaklaşık 150 Milyar Avro destek sağlayarak önemli dayanışma gösterdiğine dikkat çekti. AB yapısal fonlarının da Yunanistan’ın büyüme ve istihdam yaratma sürecine girebilmesi için harekete geçirileceğini belirten Rompuy borçların sürdürülebilirliğinin sağlanması, özel yatırımların artırılması ve kurumlarının güçlendirilmesi için reformların sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Yunanistan’ın taahhütlerini yerine getirdiği sürece Avro’da kalmasını destekleyeceklerini belirtti. Yunanistan’ın geçici Başbakanı Panagiotis Pikrammenos ise Yunanistan’ın krizden çıkışının en kolay ve hızlı yolunun ikinci kurtarma programını tam olarak uygulaması olduğunu belirtti.  Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Yunan ekonomisinin desteklenmesi için yapısal fonların daha çok kullanılmasının gerektiğini belirtti. 

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy Ekonomik ve Parasal Birliğin (EPB) sonraki aşamasına geçilmesinin zamanının geldiğini ve Haziran ayında Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’yla birlikte antlaşmalar kapsamında EPB’nin genişletilmesi için adımların atılacağını belirtti. Avro tahvilleri konusunda somut bir sonuca varılamayan zirvede borç krizine karşı büyüme odaklı çözüm önerilerinden yana olan Hollande,  Avro Alanı’nda ortak tahvil (eurobond) çıkarılması konusunda Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i ikna edemedi. Merkel Avro tahvillerinin krize bir çözüm olmadığını, kemer sıkma programına ve reformlara odaklanılması gerektiğini savundu.

Gayriresmi zirvede AB’de ekonomik toparlanmanın nasıl desteklenebileceği konusu üzerinde gerçekleşen tartışmalarda bunun nasıl sağlanacağına ilişkin görüş birliğine varılamamakla birlikte, Avrupa Yatırım Bankası’nın sermayesinin artırılması üzerinde uzlaşıldı. AB liderlerinin 28-29 Haziran 2012 tarihinde yapılacak zirvesinde Avrupa Büyüme Ajandası’nı ele almaları bekleniyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=521&id=1839