İKV E-Bülteni | 2012 » 16-22 MAYIS » AVRUPA BİRLİĞİ, ABD İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ TEMELLERİNİN ATILMASINA HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği, ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması’na yönelik müzakerelere başlamaya hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht 2014 yılın ortasına kadar bir anlaşmanın sağlanmasını istediğini açıkladı. Hatırlanacağı gibi, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve ABD Başkanı Barack Obama, 29 Kasım 2011 tarihinde düzenlenen AB-ABD Zirvesi’nde, kriz yaşayan ABD ve AB’de büyümeyi canlandırmak ve istihdam yaratmak için iki ekonomi arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve iki bölge arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması’nın çerçevesinin hazırlanmasına yönelik bir çalışma grubu oluşturulmasına karar vermişlerdi. Söz konusu çalışma grubunun, Haziran 2012’de ilk ara raporunu ve 2012 yılı sonunda ise nihai raporunu sunması bekleniyor.

Almanya’da ABD Ticaret Odası’nın 11 Mayıs 2012 tarihinde düzenlendiği bir seminerde konuşan Karel De Gucht anlaşmanın kapsamı hakkında genel bilgi verdi. AB-ABD arasında öngörülen ticari anlaşma tarım ve sanayi ürünlerinde gümrük vergilerin düşürülmesi, iki taraf için özellikle hizmet pazarına erişimin kolaylaştırılması; kamu alımlarının Serbest Ticaret Anlaşmasının kapsamına alınması ve gıda ürünleri ve gıda harici ürünlere ilişkin düzenlemelerin ele alınacağı bir platformun kurulması (örneğin günümüzde GDO’lar hakkında çok tartışmalar yaşanmakta) öngörülüyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=522&id=1785