İKV E-Bülteni | 2012 » 16-22 MAYIS » 2011 YILINDA AB GENELİNDE SERA GAZI EMİSYONLARINDA YÜZDE 2’LİK DÜŞÜŞ KAYDEDİLDİ

Avrupa Komisyonu tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan veriler, AB Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) kapsamında üye ülkelerin sera gazı salınımlarının 2011 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 oranında düşüş kaydettiğini ortaya koydu. Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu’nun İklim Değişikliğinden Sorumlu Üyesi Connie Heedegard, Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik iyileşme sürecinde rağmen, salınımların düştüğünü ve bu olumlu gelişmenin ETS’nin uygun maliyetli kesintiler getirdiğinin bir göstergesi olduğunu kaydederek, “ETS, düşük-karbonlu büyüme modelinin lokomotifi olmaya devam ediyor” dedi.

Ocak 2012 tarihinden itibaren havayolu şirketlerini de içine alan yeni düzenlemeler ile birlikte, AB Üye Devletleri ile Norveç ve Lihtenştayn’da sisteme kayıtlı 12.000’den fazla santral ve üretim tesisleri bulunuyor. Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 2011 yılı emisyon değerlerine göre, ETS’ye dahil olan ülkelerde sera gazı salınım miktarının 1.889 milyar ton seviyesinde gerçekleştiği, bunun 2010 yılına göre yüzde 2 oranında bir azalmaya denk geldiği görülüyor. Programa dahil olan tesislerin ETS yükümlülüklerine uyum düzeylerinin yüksek olduğu, yalnız yüzde 1’den azının emisyon oranlarını raporlamadığı tespit edilirken, bu tesislerin de küçük sermayeli ve emisyon oranları düşük seviyede seyreden tesisler olduğu belirtilmekte.

Gelişmeler ışığında, 2011 yılında kullanılmamış emisyon salma haklarında (allowance) artış olduğu belirtiliyor. Bu da, 900 milyon emisyon izninin 2008-2011 dönemi içinde tutulması anlamına gelmekte. Ayrıca, ETS, ilgili dönem aralığı için toplam 456 milyon CERs (Taahhütlü Emisyon Azaltımları – karbon kredileri) kullanılmasına izin vermiştir. Bu miktarın büyük bir bölümünü 267 milyon ile Çin, 79 milyon ile Hindistan oluşturmakta.

Kullanılmamış emisyon haklarındaki artışa rağmen, karbon fiyatlarındaki bir ton başına 6 Avro’dan 9 Avro’ya yükseliş göze çarpmakta. Konuyu değerlendiren Heedegard, 19 Nisan 2012 tarihinde Danimarka’nın Horsens bölgesinde yapılan çevre bakanları toplantısının sonuçlarına atıfta bulunarak, Komisyon’un 1 Ocak 2013 tarihinde başlayacak ETS kapsamındaki açık arttırma ile satılacak emisyonların içeriklerini ve son gelişmeleri gözden geçirdiklerini açıkladı. Ayrıca, 2012 yazında çıkarılması öngörülen ve ETS için yapısal düzenlemeleri konu alan gözden geçirme çalışmaları raporunu beklediklerini ifade etti. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=522&id=1813