İKV E-Bülteni | 2012 » 7-13 MART » AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ KKTC İLE İLGİLİ SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yayımlanan Kıbrıs gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta çözüm için her türlü seçeneğin masada olduğunu, KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasının da mümkün olabileceğini belirtmesi KKTC’de ve GKRY’de tepkiyle karşılandı. Ana Muhalefet Partisi CTP, bir açıklama yayınlayarak “Bağış’ın söylediği olasılık söz konusu bile olamaz” ifadesini kullandı. AB Bakanı Bağış ise, verdiği röportajda sözlerinin çarpıtılarak anlam bütünlüğünün bozulduğunu ifade etti. Türkiye’nin tek hedefinin Kıbrıs’ta bir an evvel çözüme ulaşılması olduğunu vurgulayan Bağış, ancak çözüme ulaşılamadığı takdirde Türkiye’nin KKTC’yi yalnız bırakmasının söz konusu olamayacağını da sözlerine ekledi.

AB Bakanı Egemen Bağış’ın demeci hakkında yorumda bulunan KKTC Başbakanı İrsen Küçük ise, görüşmelerin çıkmaza girmesi halinde bazı seçeneklerin düşünülmesi gerektiğini belirterek, Egemen Bağış’ın “KKTC’nin Türkiye'ye bağlanması” yönündeki açıklamasının, seçeneklerden birini işaret ettiğini söyledi. Görüşmelerde bir erteleme olacaksa KKTC ve Kıbrıs Türk halkının daha fazla bekleyemeyeceğini belirten İrsen Küçük,  bu durumda da her zaman Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde olan KKTC Hükümeti’nin bu konuda da yeni bir karar üretme aşamasına geleceğini vurguladı. Küçük, dolayısıyla bu noktaya gelmeden önce AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, bazı seçenekleri dillendirmesinin gayet doğal olduğuna belirtti.

Uzun zamandır devam eden görüşmeler ve Greentree’de düzenlenen iki zirveden de sonuç çıkmaması nedeniyle görüşme sürecinin sıkıntıya düştüğünü ifade eden Başbakan İrsen Küçük, 1 Temmuz 2012 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olmasının ise müzakerelerin tıkanması anlamına geleceğini belirtti. Gerek KKTC, gerekse Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne defalarca çağrıda bulunmasına karşın, Rumların dönem başkanlığının ertelenmesinin gündeme gelmediğini anımsatan Başbakan Küçük,  GKRY’nin dönem başkanlığını devralması ile birlikte görüşmelerin seyrinde belirsizlik olacağını da sözlerine ekledi.

 

 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=532&id=1832