İKV E-Bülteni | 9-15 MART » GÜNDEMDEN KISA KISA... » Hırvatistan Eski Başbakanı Sanader 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Zagreb Mahkemesi, başbakanlık yaptığı 2003–2009 döneminde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan ve kamu fonlarından “Fimi Medya” adlı şirket aracılığıyla kendi hesabına ve partisine para aktarmakla suçlanan Hırvatistan Eski Başbakanı IvoSanader’i ve bir dönem başkanı olduğu Hırvat Demokrasi Birliği Partisi’ni (HDZ), iki yıl süren dava sonunda 9 yıllık hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Sanader’i ve HDZ’yi kamu fonlarından 70 milyon kuna (yaklaşık 9 milyon avro) tutarında para kaçırmaktan suçlu buldu.

Sanader, yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma gerekçesiyle, Kasım 2012’de görülen davada 10 yıl hapse mahkûm edilmişti. Ancak 10 Mart 2014 tarihli karar, AB’nin en genç üyesi Hırvatistan’da ilk kez bir siyasi partinin yolsuzluktan suçlu bulunması bakımından önem taşıyor. Hırvatistan’ın en kapsamlı yolsuzluk davası olarak görülen davada, Sanader’in yanı sıra HDZ’de üst düzey görevlerde bulunan MladenBarišic, RatkoMacek, NevenkaJurak ve BrankaPavoševic de cezaya çarptırıldı.

Mahkemenin kararını bildiren Yargıç IvanaCalic, Sanader’in halkın devlet kurumlarına olan güvenini tamamen yıktığını ve siyasetçilerin hukuktan üstün olduğu izlenimi yarattığını kaydetti.

Mahkeme, Sanader’in hukuk dışı yollardan elde ettiği 15 milyon kunaya (yaklaşık 2 milyon avro) el konulmasına ve HDZ’nin 24.4 milyon kuna (yaklaşık 3 milyon avro) tutarında parayı geri ödemesine karar verdi. Ayrıca, Mahkeme HDZ’yi 5 milyon kuna (yaklaşık 650 bin avro) tutarında ceza ödemeye hükmetti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5333&id=5344