İKV E-Bülteni | 2012 » 22-28 ŞUBAT » ALMANYA’DA İKTİDAR VE ANA MUHALEFET PARTİLERİ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK JOACHİM GAUCK ÜZERİNDE UZLAŞTI

Bir önceki Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un hakkındaki görevi kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle istifa etmesinden sonra bir araya gelen Almanya’nın dört büyük siyasi partisi, eski Doğu Almanya'da (DDR) insan hakları savunucusu olarak öne çıkan Joachim Gauck’u Almanya Cumhurbaşkanlığı için ortak aday olarak gösterme konusunda anlaştı.

Düzenlediği basın toplantısında müşterek adaylarının Joachim Gauck olduğunu duyuran Almanya Şansölyesi Angela Merkel, mensubu olduğu Hıristiyan Demokrat Parti’nin başka isimleri tercih ettiğini, ancak Almanya çapında bir mutabakata varabilmek amacıyla Joachim Gauck’ta karar kılındığını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı konusunda varılan uzlaşı hakkında görüş bildiren Ana Muhalefet Partisi SPD’nin Genel Başkanı Sigmar Gabriel, 2010 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet olarak Joachim Gauck’u aday gösterdiklerini hatırlatarak, aradan geçen zaman içerisinde herkesin bu tercihlerinin doğruluğunu gördüğünü vurguladı. Gabriel ayrıca, iktidar partilerin yürütmüş olduğu adil müzakerelerden de memnun olduklarını kaydetti. Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Philipp Rösler de Gauck’un herkes için iyi bir cumhurbaşkanı olacağından emin olduklarını söyledi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da partisinin ve Sosyal Demokratlar’ın 20 ay önce aday gösterdiği Joachim Gauck’un seçilmesinden çok sevinçli olduklarını belirterek, Alman kamuoyunun Gauck’a güvendiğini ve cumhurbaşkanlık görevini layıkıyla yerine getireceğine inandığını ifade etti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=534&id=1754