İKV E-Bülteni | 2012 » 3-9 OCAK » YUNANİSTAN ESKİ BAŞBAKANI PAPANDREU AKTİF SİYASETİ BIRAKIYOR

Sosyalist PASOK partisinin lideri ve Yunanistan Eski Başbakanı Yorgo Papandreu Yunan devlet televizyonuna verdiği demeçte aktif siyaset sahnesinden çekileceğini açıkladı.

İki yıllık iktidardan sonra hem ekonomi politikasındaki başarısızlığı hem de AB’nin baskıları yüzünden 2011 yılı Kasım ayında başbakanlık koltuğunu teknokrat bankacı Lukas Papadimos’a bırakan Papandreu, 6,5 yıldır sürdürdüğü PASOK liderliğinden de ayrılacağını ilan etti. Papandreu,  2012 yılı Mart ya da Nisan ayında yapılması öngörülen erken genel seçimlerden sonra parti kongresinde yeni lider seçimi yapılacağını ve kendisinin aday olmayacağını ifade etti.

Papandreu, erken genel seçimlere PASOK’un iki lider ile katılacağını belirterek, kendisinin “PASOK Genel Başkanı” olarak kalırken, seçim kampanyasını partinin milletvekili grubunun seçeceği başbakan adayının yürüteceğini kaydetti. Yunanistan gazeteleri PASOK’un başbakan adaylığı için adları geçen en kuvvetli iki ismin Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos ve Sağlık Bakanı Andreas Loverdos olduğu görüşünde birleşiyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=541&id=1232