İKV E-Bülteni | 2014 » 6-12 NİSAN » AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRİRESMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı (Gymnich), 4-5 Nisan 2014 tarihlerinde AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstlenen Yunanistan’ın ev sahipliğinde Atina’da gerçekleştirildi. 1974’ten bu yana gayriresmi formatta gerçekleşen Gymnich toplantıları, AB Dışişleri Bakanlarına önemli dış politika konularında özgürce ve yoğun bir şekilde tartışma imkânı sağlıyor. Genellikle bir AB Zirvesi’nin arifesinde gerçekleştirilen ve resmi kararlar veya açıklamaların kabul edilmediği Gymnich’te AB için öncelikli konuların ana hatlarının belirlenmesi amaçlanıyor. Toplantılar, ismini, bu formattaki ilk toplantının yapıldığı Almanya’daki Gymnich Şatosu’ndan alıyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton’ın başkanlığında gerçekleştirilen Gymnich toplantısında AB’nin komşularıyla ve stratejik ortaklarıyla ilişkileri ele alındı. Komşuluk alanı kapsamında, Ukrayna krizi ve Kırım’ın ilhakının ardından Rusya ile ilişkiler Gymnich’in en önemli gündem maddelerini oluşturdu.

Yüksek Temsilci Ashton, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Ukrayna halkına ve 25 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, Ukrayna Parlamentosu Rada’nın çalışmalarına ve ülke ekonomisine destek sağlanması olanaklarını değerlendireceklerini kaydetti. Ukrayna’daki durum bağlamında Rusya ile ilişkilerinde iki öncelikli amaçları olduğunu kaydeden Ashton, ilk hedeflerinin bölgede tırmanmanın önlenmesi için Rusya’nın birliklerini geri çekmesi olduğunu ifade etti ve AB olarak durumu dikkatle takip ettiklerini kaydetti. İkinci hedeflerinin de ulusların kendi kararlarını verme yetkisine sahip oldukları anlayışına bağlı olarak Kırım’ın ilhakını kabul etmelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Ashton, bunun AB’nin Rusya ve Doğu’daki ortakları ile ilişkilerinin geleceğini ciddi anlamda yeniden gözden geçirmesini gerektirdiğini vurguladı.

Suriye krizini ve Suriye halkına krize siyasi bir çözüm bulunması yolunda destek verilmesi konusunu da ele alacaklarını kaydeden Ashton, bunun yanında Mısır’daki durumu Tunus’taki başarılı geçiş sürecini ve Libya’daki durumu ele alacaklarını belirtti.

AB’nin komşuluk alanındaki ülkelerin farklı özelliklere ve ihtiyaçlara sahip olduğunu ve bu nedenle her birinin farklı bir yaklaşımı gerektirdiğini vurgulayan Ashton, Avrupa Komşuluk Politikası temelinde münferit ülkeler arasında farklılaşmanın önemine dikkat çekti.

Gymnich’in ikinci gününde düzenlenen çalışma kahvaltısında AB Dışişleri Bakanları AB aday ülkelerinden muhatapları ile bir araya geldi. Toplantıya ülkemizi temsilen AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Yüksek Temsilci Ashton, iki gün süren toplantının ardından AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Venizelos ile düzenlenen ortak basın toplantısında toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ukrayna’nın toplantının en önemli gündem maddesi olduğunu kaydeden Ashton, AB olarak Ukrayna’nın egemenliğini ve istikrarını tehlikeye atan duruma kararlığında birlik olduklarını hatırlattı.

AB aday ülkelerin temsilcileri ile Komşuluk Alanı’ndaki gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Ashton, bu bağlamda Batı Balkan ülkeleri ile ilişkiler, Suriye’deki durum, Libya konusundaki endişeler ve AB’nin komşu ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişimi için yürüttüğü çalışmalar başta olmak üzere birçok farklı konuyu ele aldıklarını belirtti.

Yüksek Temsilci Ashton, Almanya Basın Ajansı’ndan (DPA) kendisine Türk temsilcilerle, Türkiye’deki “YouTube” ve “Twitter” yasağı konusunda görüşüp görüşmediği konusunda yöneltilen bir soruyu yanıtladı. Bu konudaki endişelerini Türk muhatapları ile görüştüğünü kaydeden Ashton, yerel seçimler sonrasında bu konuda gelişmeler yaşanmasını umduklarını ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin kararını not ettiklerini ve sosyal medyanın Türkiye de dâhil olmak üzere tüm toplumlar için önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Ashton, Türk muhatabı ile samimi bir tartışma gerçekleştirdiklerini ve Türk muhatabının gerçekleşmesi öngörülen reformlar hakkında kendilerine bilgi verdiğini belirtti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5428&id=5441