İKV E-Bülteni | 27 NİSAN-2 MAYIS » GÜNDEMDEN KISA KISA... » Doğu Ukrayna’da kötüleşen durum karşısında AB’den yeni yaptırımlar

AB Büyükelçilerinin 28 Nisan’da gerçekleştirdikleri toplantının ardından, AB Konseyi yazılı prosedür ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehlikeye atan eylemlere ilişkin yeni yaptırımlar kabul etti. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, 14 Nisan tarihli AB Dışişleri Konseyi kararları ışığında, Ukrayna’nın doğusundaki gerilimin tırmanmasının önlenmesi konusunda bir ilerleme kaydedilmediği gerekçesiyle, 15 kişinin seyahat yasağı kapsamına alındığı ve mal varlıklarının dondurulduğu belirtildi. Böylece, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehlikeye attığı gerekçesiyle AB’nin yaptırımlar kapsamına aldığı kişi sayısı 48’e ulaştı.

ABD de 28 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın 7 kişiye vize yasağı getirerek mal varlıklarının dondurulmasına karar vererek 17 şirketi de yaptırımlar listesine ekledi.

29 Nisan’da AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan yaptırımlar listesine göre yaptırımlar kapsamına alınan kişiler arasında Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitry Kozak, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ve Ukrayna’daki Rusya-yanlısı ayrılıkçılardan tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan eden sözde “Donetsk Halk Cumhuriyeti” lideri Denis Puşilin bulunuyor.

Ukrayna’nın doğusunda giderek kötüleşen güvenlik durumu konusunda dehşete kapıldığını dile getiren bir açıklama yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Rusya’ya 17 Nisan’da Cenevre’de varılan anlaşmanın uygulanması doğrultusunda somut adımlar atması yönünde çağrıda bulundu. Ukrayna'daki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdüreceklerini ifade eden Ashton, gerekirse yeni bireysel yaptırımları gündemlerine alacaklarını kaydetti.

28 Nisan tarihinde Kharkiv Belediye Başkanı Hennadiy Kernes’i hedef alan saldırıyı ve bir grup Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) askeri gözlemcisinin alıkonulmasını kınadığını ifade eden Ashton, Ukrayna’nın doğusunda yasadışı yollarla alıkonulan kişilerin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5501&id=5518