İKV E-Bülteni | 2014 » 18-24 MAYIS » UKRAYNA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI PETRO POROŞENKO OLDU

Ukrayna’da süregelen siyasi krize karşın başkanlık seçimleri 25 Mayıs 2014 tarihinde sorunsuz şekilde gerçekleştirildi. Seçim sonuçları, Şubat ayında devrilen eski başkan Viktor Yanukoviç’in yerine geçecek olan yeni devlet başkanının Petro Poroşenko olduğunu gösterdi. Poroşenko, oyların yüzde 55’den fazlasının alarak seçimin galibi oldu. Ukrayna’da yaklaşık 36 milyon seçmenin oy kullandığı devlet başkanlığı seçimlerinde, Poroşenko’nun en güçlü rakibi olan eski lider Yuliya Timoşenko’nun oyu yüzde 13’le sınırlı kaldı.

Petro Poroşenko seçimlerin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, AB ile ilişkilerin geliştirileceği ve ülkedeki kriz ortamının sonlandırılarak barışın tesis edileceği taahhüdünde bulundu. Kırım’ın Rusya’ya ilhakını tanımadıkları ve bu konuda Türkiye ile aynı görüşte olduklarını belirten Poroşenko, bölgede Rusya’nın varlığını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yeni devlet başkanı Poroşenko, ülkesinin Rusya ile yaşadığı sorunlara karşın, beklentisinin en kısa zamanda Rus lider Vladimir Putin ile görüşmek ve krizin giderilmesi konusunda uzlaşı aramak olduğunu kaydetti. Rusya olmadan Ukrayna’daki krize çözüm bulunmayacağının altını çizen Poroşenko, Cenevre müzakerelerinin sürmesi ve AB ile ABD arabuluculuğundan yararlanılması taraftarı olduğunu belirtti.

Öte yandan, ülkenin doğusundaki Rus ayrılıkçı liderlerden Denis Puşilin, Ukrayna “başkanlık seçimlerini tanımadıklarını ve Kiev ile ilgilerinin olmadığını” açıkladı. Donetsk bölgesinin Rusya yanlısı bir diğer lideri Oleg Tsarev ise, seçimine “saygılı olduklarını ancak Poroşenko’yu eski Ukrayna topraklarının cumhurbaşkanı olarak tanımadıklarını” kaydetti.

Ukrayna’nın yeni devlet başkanı Petro Poroşenko, iş dünyasındaki tanınırlığı yanında, “oligark siyasetçi” olarak biliniyor. Siyasi kariyerine 2005 yılında ülkede gerçekleşen “Turuncu Devrim” sonrası Viktor Yuşçenko liderliğindeki hükümette Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevini üstlenerek başlayan Poroşenko, daha sonra Ukrayna Ulusal Bankası Başkanlığı koltuğuna oturdu. 2009-2011 yılları arasında ise Yulia Timeşonko kabinesinde Dışişleri Bakanlığı yaptı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5581&id=5589