İKV E-Bülteni | 2014 » 6-12 TEMMUZ » AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO ADALET DİVANI’NINA SAVUNMASINI VERDİ

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Sağlıktan Sorumlu Eski Komisyon Üyesi John Dalli’nin 2012 yılında istifaya zorlandığı gerekçesiyle açtığı davaya ilişkin olarak 7 Temmuz tarihinde Adalet Divanı Genel Mahkemesi’nde savunmasını verdi. Söz konusu dava, 2012 yılında bazı Komisyon yetkilileri ile Avrupa’nın büyük tütün mamulü üreticileri arasında Tütün Yönergesinin bu şirketler lehine gevşetilmesi amacıyla gerçekleştirildiği iddia edilen toplantılardan sonra yapılan Barrosso-Dalli görüşmesi sonrasında istifaya zorlandığı gerekçesiyle tazminat talebiyle Dalli tarafından açılmıştı. Bu süreçte AB Sahtekarlıkla Mücadele Bürosu (OLAF) da Dalli’nin bir tütün şirketinden rüşvet istediği iddialarını içeren bir rapor hazırlamıştı.

Dalli’nin hukuki yardım alması ve hakkındaki iddiaların daha detaylı araştırılması talebini reddederek kendisini istifaya zorladığı suçlamasına karşılık, bunların tamamen gerçek dışı olduğunu savunan Barrosso, Dalli hakkında rüşvet alma ve tütün lobisiyle uygun olmayan görüşmeler yaptığına dair çok ciddi suçlamalar bulunduğunu, bunun da yolsuzluk iddiaları nedeniyle 1999’da Jacques Santer’in başkanı olduğu Komisyon’un topluca istifaya zorlanmasına benzer bir durum yaratmasından endişe ederek istifasının uygun olacağını söylediğini ancak hiçbir şekilde buna zorlamadığını ifade etti. Yaptıkları toplantı sonunda istifasını içeren Komisyon’un basın duyurusunu yayınlanmadan önce iki Komisyon yetkilisi huzurunda Dalli’ye okuduğunu belirten Barrosso, Dalli’nin basın duyurusunu görmediğini iddia etmesinin gerçek dışı olduğunu, zira bunun iki Komisyon yetkilisinin ifadelerinde de teyit edildiğini belirtti.

Dalli bu davada Barrosso’nun kendisinin istifa etmesi yönündeki kararının bozulmasını ve 1 avro sembolik manevi ve geçen süre zarfında Komisyon üyesi olarak mahrum kaldığı gelir karşılığı maddi tazminat talep ediyor. Davanın altı ila dokuz ay içinde sonuçlanması bekleniyor.  

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5752&id=5763