İKV E-Bülteni | 2014 » 1-7 EYLÜL » İKV, AĞUSTOS AYI BOYUNCA ZİYARETLERİ SÜRDÜRDÜ

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 19 Ağustos 2014 tarihinde AB Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanan Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Büyükelçi Soysal’a yeni görevinde başarılar dileyen Vardan, İKV’nin yeni dönemde planladığı faaliyetler ve öncelikli çalışma alanları hakkında bilgi aktardı. Vardan, İKV’nin AB sürecinin ilerlemesine destek verdiğini ve nihai hedefimiz tam üyeliğe yönelik olarak müzakere sürecinin hızlandırılması ve makul bir süre içinde tamamlandırılmasını beklediğini belirtti. Vardan ayrıca İKV’nin vize konusu üzerinde hassasiyetle durduğunu ve Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanması sonrasında başlayan vize serbestîsi sürecinin yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanarak, Türk vatandaşları için AB’ye vize engelinin kaldırılması için çalıştığını açıkladı.

Görüşmede AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal, meslek hayatı içinde İKV’yi yakından tanıdığını ve çalışmalarını takdir ettiğini belirtti. Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde AB Bakanlığı’nın en yakın işbirliği ortaklarından birinin İKV olduğunu kaydeden Büyükelçi Soysal, Türkiye’nin AB hedefinin geçerliğini koruduğunu, toplumun tüm katmanlarını bir araya getiren bir proje olduğunu ve bu hedefe tüm ülke olarak kilitlenmemiz gerektiğini vurguladı.

İKV heyetinin Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirdiği diğer önemli ziyaretler arasında 22 Ağustos 2014 tarihli Almany?a’nın İstanbul Başkonsolosu Jutta Wolke ve maiyetteki Başkonsolos Dr. Philipp Deichmann ziyareti ve İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini ziyareti yer alıyor. Bunun yanında İKV Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom ve konsolosluk Ticaret bölümünden Mustafa Başaran’ı da merkez ofisinde ağırlayarak, başta vize ve geri kabul, yeni nesil Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Türkiye-AB müzakere süreci konusunda İKV tarafından gerçekleştirilen faaliyet konusunda bilgi verildi.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, İKV Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Nuri Görenoğlu, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve İKV Genel Sekreter Yardımcısı Melih Özsöz’den oluşan İKV heyeti, 20 Ağustos 2014 tarihinde ise, göreve yeni başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’yı makamında ziyaret etti. İKV olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Belediye bünyesindeki AB Koordinasyon birimi ile yakın işbirliği içerisinde olmak istediklerini ifade eden Başkan Vardan, özellikle 2015 yılında İKV’nin 50. Yılı çerçevesinde gerçekleştirilecek faaliyetlerde ortak projelerin oluşturulması konusunda Genel Sekreter ile görüş alışverişinde bulundu.

İKV heyetinin Ağustos ayında gerçekleştirdikleri son ziyaret, İtalya’nın İstanbul Başkonsolosuğu’na yapıldı. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyet, 22 Ağustos 2014 tarihinde, İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini’yi makamında ziyaret etti. İtalya Başkonsolosu Alberini’ye, İstanbul’daki görev süresi boyunca İKV ile kurduğu yakın işbirliğinden dolayı teşekkür eden ve Türkiye ve İtalya’nın her zaman iki dost ülke olduğunu vurgulayan İKV Başkanı Vardan, İstanbul’a atanan yeni Başkonsolos ile de İKV olarak kurulmuş olan sıcak işbirliğini sürdürmeye niyetli olduklarını iletti.

İKV heyetinin Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirdiği bu ziyaretlerle ilgili detaylı bilgilere Vakfımızın resmi web sitesinden (http://www.ikv.org.tr/) ulaşmak mümkün. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5833&id=5835