İKV E-Bülteni | 2014 » 1-7 EYLÜL » TRT TÜRKİYE’NİN EUROVISION ŞARKI YARIŞMASINA KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI

TRT Genel Genel Müdürü İbrahim Şahin, 5 Eylül 2014 tarihinde, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve TRT işbirliği ile düzenlenecek "5. Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali" Türkçevizyon 2014'ün tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, soruları yanıtlarken "Biz gelecek sene de Eurovision'a katılmayacağız. Gerek Avrupa Yayın Birliği Başkanı, gerek Avrupa Yayın Birliği Genel Müdürü geldi, kameralar önünde özürlerini beyan ettiler. Ama sadece özür dilemekle yetindiler. Bizim eleştirdiğimiz ve değişmesini istediğimiz hükümlerle ilgili, şartlarla ilgili bir ciddi düzeltme yapmadıkları için biz 2015 Eurovision şarkı yarışmasına TRT olarak katılmayacağız" cevabını verdi.

Asya Pasifik Yayın Birliği Müzik Yarışmasına Türkiye'nin katılıp katılmayacağına dair soru üzerine, TRT Genel Müdürü, Türkiye’nin bu yarışmaya ilk defa bu sene Manga grubu ile katılacağını açıkladı. İbrahim Şahin, şunları kaydetti:

"Eurovision Şarkı Yarışmasının telifi, copyright'ı Avrupa Yayın Birliği'ne ait. Onun için kendilerini taklit edebilecekleri bir etkinlik olduğunda müdahale ediyorlar veya uluslararası tahkim kuruluna, mahkemelere, hakem kuruluna götürüyorlar. Onun için de biz bu anlamda olabildiğince dikkatliyiz. Tabii Asya Pasifik Yayın Birliği de, dünyada üç büyük kuruluş var kamu yayıncılarının şemsiyesi altında toplandıkları, bu da onlardan. Türkiye hem Avrupa Yayın Birliği'ne hem de Asya Pasifik Yayın Birliği’ne üye. Asya Pasifik Yayın Birliği, Eurovision'a göre daha mütevazı şarkı yarışmaları yapıyor. Biz de ilk defa bu sene Manga grubuyla katılıyoruz. Katılmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri de tabii Türkiye'yi artık daha önceki yıllarda olduğu gibi takip etmiyorlar, yaptığımız her şeyi önemsiyorlar. Manga grubu da Eurovision'a bizim gönderdiğimiz ve yanlış hatırlamıyorsam ikinci gelen bir grup. Ondan dolayı da bizi hiç kırmadılar. Gerek Eurovision'un gerekse Asya Pasifik Yayın Birliği Müzik Yarışmasının bir farklılığı var. Kendilerine özgü, ilk defa orada seslendirilecek parça istiyorlar. Manga grubu da bunu kabullendi ve ilk defa orada okuyacakları bir eser ortaya çıkarıyorlar. Ama en önemlisi 2015 yılında Asya Pasifik Yayın Birliği Genel Kurulu İstanbul'da olacak. Onun için Türkiye'yi çok daha iyi tanıtmamız gerekiyor ki konukları daha çok Türkiye'ye çekelim." (Kaynak: TRT Haber).

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5833&id=5857