İKV E-Bülteni | 2014 » 13-19 EKİM » TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NUN BRÜKSEL ZİYARETİ

14-17 Ekim 2014 tarihlerinde Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştiren TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na bu ziyaretinde; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen,  Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci eşlik etti. Ziyarette ayrıca, TOBB AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu ve TOBB Brüksel Temsilcisi Bülent Bilgiç hazır bulundu.

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Ekim 2014 tarihinde İKV Brüksel ofisini ziyaret ederek, İKV Brüksel Temsilcisi M. Haluk Nuray ile bir araya geldi. Görüşmede, Transatlantik ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Türk iş dünyasının AB üyeliğine bakışı konuları ele alındı. İKV Brüksel Temsilcisi M. Haluk Nuray, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Brüksel’deki diğer temaslarında da eşlik etti.

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı Hisarcıklıoğlu, 15 Ekim 2014 tarihinde ayrıca, EUROCHAMBRES Avrupa Genişleme ve Komşuluk Politikası Komitesi’ne başkanlık etti. Toplantıda, Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu, Genişleme Stratejisi ile Vize Serbestisi ve Geri Kabul Anlaşması ele alındı.

Brüksel programı kapsamında, EUROCHAMBRES ve TOBB tarafından ortaklaşa düzenlenen “İş Dünyası AB’nin Genişleme Sürecine Nasıl Katkı Sağlar?” konulu konferansta bir konuşma gerçekleştiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, derin ekonomik krizin ardından, kırılgan bir toparlanma sürecine giren AB’nin ekonomisinin geleceğinde genişleme politikasının devamının çok önemli olduğuna dikkat çekti. AB’nin mevcut ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlarına ancak genişleyerek çözüm üretebileceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Kasım ayında Avrupa Komisyonu Başkanlığı görevini devralacak olan Jean-Claude Juncker’in önümüzdeki 5 yılda AB’ye yeni üye alınmayacağı yönündeki sözlerinin, genişleme sürecinin sona erdiği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini ifade etti. AB’nin 2004 yılından 13 yeni ülkenin AB’ye dâhil olmasının ekonomik faydalarını gördüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, Avrupa iş dünyasının bunları topluma anlatması gerektiğini ifade etti. Avrupa Komisyonu’nun, 2014-2015 Genişleme Stratejisi’nde ekonomi ve rekabet gücü konularına ağırlık verdiğini hatırlattı ve ekonomik büyümenin ana aktörleri olarak  genişlemeyi, başarı hikâyesi haline getirmede, katkıya hazır oldukları mesajını verdi.

16 Ekim 2014 tarihinde, EUROCHAMBRES tarafından TOBB’un da katkılarıyla hazırlanan Global Ekonomik Rapor 2015’in ele alındığı EUROCHAMBRES Global Oda Platformu çalışma kahvaltısına katılan Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisi hakkında görüşlerini aktardı ve katılımcıları B-20 Türkiye öncelikleri hakkında bilgilendirdi. AP’de gerçekleştirilen toplantıda, Avusturyalı Parlamenter Dr. Paul Rübig’in sorusu üzerine Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile müzakerelerde enerji faslının açılmasını talep etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, EUROCHAMBRES tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Avrupa Şirketler Meclisi (European Parliament of Enterprise-EPE) Toplantısı’na katıldı. Avrupa’dan 800’ü aşkın işletmenin katılımıyla AP Genel Kurul salonunda gerçekleştirilen toplantıda, iş dünyasının AB kurumlarından ve yetkililerinden beklentileri aktarıldı. Toplantıda, gelecek B-20 Başkanı olarak delegelere hitap eden Hisarcıklıoğlu, konuşmasında, Türkiye’nin B-20 Dönem Başkanlığı çalışma ilkeleri ve çalışma programının esaslarına hakkında bilgi verdi. TOBB heyeti, Türkiye’nin TTIP’ye dâhil edilmesi konusunun yanı sıra mesleki eğitim, finansmana erişim ve enerji ana başlıklarında görüşlerini dile getirdi.

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet, Brüksel ziyaretinin son gününde EUROCHAMBRES Genel Kurulu’na katıldı. Toplantıya ilişkin değerlendirmelerinde, B-20 Başkanlığını TOBB Başkanı olarak üstlenmesinin Avrupa odaları tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, genç işsizliği ve gençlerin istihdamının Avrupa iş dünyasının gündemindeki öncelikli konular olduğunu belirtirken, KOBİ’lerin Türkiye’nin B-20 öncelikleri arasında yer almasına EPE Toplantısı’nda tam destek verildiğini kaydetti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5962&id=5966