İKV E-Bülteni | 13-19 EKİM » GUNDEMDEN KISA KISA... » BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeleri belli oldu

2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği seçimleri 16 Ekim 2014 tarihinde New York’taki BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurul’daki oylamalarda Geçici Üyeler; Afrika grubundan Angola, Asya Pasifik grubundan Malezya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Venezuela, Batı Avrupa ve Diğerleri grubundan ise Yeni Zelanda ve İspanya seçildi.

Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği için Avrupa ve Diğerleri grubuna ayrılan iki ülkelik kontenjana, Yeni Zelanda ve İspanya ile birlikte Türkiye de aday olmuştu. Yeni Zelanda, 145 oy ile ilk turda Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne seçilirken, 3’üncü turda Türkiye’nin 60 oyuna karşı 132 oy alan İspanya, Batı Avrupa ve Diğerleri grubundan Güvenlik Konseyi’ne seçilen ikinci Geçici Üye oldu. BM sistemine göre; bir ülkenin Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne seçilebilmesi için, Genel Kurul’da kullanılan oyların üçte ikisini alması gerekiyor. Son durumda seçimlerin ikinci turunda Türkiye veya İspanya yeterli oy sayısına ulaşamadığı için, sonucu üçüncü tur oylamaları belirledi.

Seçimlerin ardından, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin etkinliğini, şeffaflığını ve hesap verebilirliğini güçlendirecek çalışmalara destek vermeyi sürdüreceği” belirtildi. 

15 üyelik Güvenlik Konseyi, veto yetkisi sahibi 5 Daimi Üye (ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa)  ve 5’erli gruplar halinde iki yılda bir değişen geçici üyelerden oluşuyor. 1 Ocak 2015 tarihinde göreve başlayacak olan geçici üyeler; görev süreleri dolacak olan Güney Kore, Arjantin, Avusturalya, Lüksemburg ve Ruanda’nın yerine seçildi. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5962&id=5974