İKV E-Bülteni | 13-19 EKİM » GUNDEMDEN KISA KISA... » Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın “veri sanayisi” ile işbirliği anlaşması imzaladı

AB içinde veri sektörünü güçlendirmek ve AB’yi uluslararası arenada lider konuma taşımak amacıyla Avrupa Komisyonu, Avrupa “veri sanayisi” ile beraber kamu-özel ortaklığı (public-private partnership) kurmaya yönelik işbirliği kararını açıkladı.  Bu hedef doğrultusunda, Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes ve aralarında Siemens, Nokia Solutions and Networks, Orange, SAP, ATOS’un da bulunduğu lider şirketlerin temsilcisi olarak Big Data Value Association Başkanı Jan Sundelin, söz konusu ortaklığın kurulmasına ilişkin mutabakat zaptını 13 Ekim 2014 tarihinde imzaladı.

Avrupa Komisyonu ortaklık çerçevesinde, 2016-2020 dönemi için 500 milyon avro değerinde fon sağlayacağını açıkladı. Bu alanda yürütülecek araştırmaları ve yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla 2 milyon avroluk bir bütçe, özel sektör tarafından tahsis edilecek.  Bu ortaklığın 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla başlatılması öngörülüyor. Ortaklık kapsamında özellikle enerji, gıda lojistiği ve sağlık (kişileştirilmiş ilaç) alanlarındaki çalışmaların destek görmesi bekleniyor.  

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5962&id=5979