İKV E-Bülteni | 20-26 EKİM » GUNDEMDEN KISA KISA... » Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Türkiye’ye karşı önlemler paketi

Türkiye’nin yüksek donanımlı sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa ile Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar başlattığını açıklamasının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), misilleme olarak, Rusya ve İsrail’in desteğiyle 20 Ekim 2014 tarihinde tatbikat başlatmasıyla Doğu Akdeniz’de sular ısındı.

Türkiye’nin, GKRY’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını yok sayarak tek yanlı olarak ilân ettiği sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan ve hidrokarbon kaynakları bulunan bölgelere yönelik yayımladığı seyrüsefer talimatı NAVTEX  20 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. 30 Aralık 2014 tarihine kadar yürürlükte kalacak olan ve bölgedeki deniz trafiğini kontrol eden NAVTEX’e uyma zorunluluğu bulunuyor.

21 Ekim 2014 tarihinde, GKRY’nin en yüksek karar alma organı Ulusal Konsey, Türkiye’nin GKRY’nin sözde MEB’deki egemenlik haklarının ihlâline devam ettiği iddiasıyla 8 maddeden oluşan bir önlemler paketi kabul etti. Konsey toplantısında alınan kararları açıklayan hükümet sözcüsü Nikos Hristodulidis, önlemler kapsamında GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’yi şikâyet edebileceğini ifade etti.

Sekiz maddelik pakette GKRY’nin AB üyesi konumunun çeşitli uluslararası platformlarda Türkiye’ye karşı kullanılması; Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasına onay verilmemesi ve BM Güvenlik Konseyi’ne başvurulması şeklinde birtakım önlemler yer alıyor. GKRY tarafından kabul edilen önlemler arasında ayrıca, diplomatik ve siyasi girişimlerin sürdürülmesi ve belirli ülkelerle ilişkilerin en iyi şekilde kullanılması; Türkiye’nin BM Deniz Hukuku ve Okyanuslar Bölümü’ne şikâyet edilmesi; Türkiye’nin Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (International Maritime Organisation-IMO) şikâyet edilmesi bulunuyor. Sözcü Hristodulidis, sahadaki duruma göre ek önlemlerin de kabul edilebileceğini açıkladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=5986&id=5999