İKV E-Bülteni | 2014 » 27 EKİM-2 KASIM » YENİ KOMİSYON GÖREVE BAŞLADI

Avrupa Komisyonu Başkanı seçilen Lüksemburg eski Başbakanı ve Avro Grubu eski Başkanı Jean-Claude Juncker liderliğindeki yeni Avrupa Komisyonu, Ekim ayında oldukça zorlu bir onay sürecini tamamlayarak, öngörüldüğü şekilde 1 Kasım 2014 tarihinde göreve gelmeye hak kazandı. Komisyon Üyeleri Heyeti (College of Commissioners) 22 Ekim 2014 tarihinde AP Genel Kurulu'nda, 23 Ekim 2014 tarihinde ise AB Liderler Zirvesi'nde onaylandı.

Jean-Claude Juncker başkanlığındaki Avrupa Komisyonu’nun yeni üyeleri, 29 Eylül-7 Ekim 2014 tarihlerinde, sorumlu olacakları dosyalarla ilgili çalışmalar yürüten AP komitelerinde düzenlenen onay oturumlarında, AP üyelerini önümüzdeki beş yıl boyunca sorumlu olacakları dosyalarla ilgili yeterli birikim ve donanıma sahip olduklarına ikna etmenin yanında, kendilerine getirilen eleştirilere de cevap verdiler. Juncker’in Enerji Birliğinden Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı görevine getirdiği Slovenya eski Başbakanı Alenka Bratušek, özellikle atandığı dosya hakkında yöneltilen sorulara tatmin edici cevaplar veremediği gerekçesiyle AP üyelerinden geçer not alamadı. Bratušek’in Komisyon üyeliğinden çekilmesi üzerine, Slovenya, Komisyon üyesi olarak eski Kalkınma Bakanı Violeta Bulc’u önerirken, Jean-Claude Juncker de Komisyon’un görev şemasında bazı değişikliklere gitmek zorunda kaldı. Juncker, Bratušek’ten boşalan Enerjiden Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcılığı görevine, Ulaştırma ve Uzaydan Sorumlu Komisyon Üyeliğini layık gördüğü İkinci Dönem Barroso Komisyonu’nun Kurumlar Arası İlişkiler ve Yönetimden Sorumlu Slovak Üyesi Maroš Šefcovic’i getirirken, Ulaştırma dosyasını Slovenya’nın yeni adayı Bulc’a verdi.

Macaristan’ın adayı Tibor Navracsics’in temel haklar konusunda tartışmalı bir profil çizen Orbán hükümetiyle bağları nedeniyle eleştirilmesi üzerine, Navracsics’in görev tanımında da bazı değişiklikler yapmak zorunda kalan Juncker, vatandaşlık dosyasını Navracsics’in sorumluluğundan alarak, Göç ve İçişlerinden Sorumlu Komisyon Üyesi olarak belirlediği Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Dimitris Avrampoulos’un sorumluluğuna verdi. Böylece Avrampoulos’un sorumlu olduğu dosyaların başlığı “Göç, İçişleri ve Vatandaşlık” olarak değişirken, Navracsics’in sorumlu olduğu dosyalara spor da eklendi.

Komisyon Üyeleri Heyeti (College of Commissioners) 22 Ekim 2014 tarihinde, Strazburg’da AP Genel Kurulu’nda 699 AP üyesinin katılımıyla gerçekleştirilen oylamada, 209 aleyhte oya karşılık, 423 lehte oy ile onaylandı. 52 AP üyesinin oy kullanmadığı, 67 AP üyesinin çekimser kaldığı oylamada, AP’deki en büyük iki siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP) ve Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ile son AP seçimlerinde üçüncülüğü Avrupalı Muhafazakârlar ve Demokratlar Grubu’na (ECR) kaptıran Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı Grubu (ALDE) mensubu AP üyeleri oylarını Jean-Claude Juncker başkanlığındaki Komisyon’un lehinde oy kullandı. “Federalizm” karşıtı ECR grubu mensubu AP üyelerinin çoğu çekimser kalmayı tercih ederken, Avrupa Birleşik Sol-Kuzey Avrupa Yeşil Sol Grubu, Yeşiller/Avrupa Hür İttifakı (Greens/EFA) ve AB’ye şüpheyle yaklaşan (Euroskeptic) Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu (EFDD) yeni Komisyon aleyhinde oy kullandı.

Dışarıda Ukrayna krizi ve IŞİD’in ilerlemesinin ortaya koyduğu tehdit, içeride ise genç işsizliği ve ekonomik daralma riski başta olmak üzere ele alınması gereken birçok önemli konunun AB gündemindeki yerini koruduğu bir ortamda göreve gelecek ve beş yıl süreyle AB’nin yürütme organı olarak görev yapacak Juncker Komisyonu’na başarılar diliyoruz.

Yeni Avrupa Komisyonu'ndaki görev dağılımına buradan ulaşabilirsiniz.

 

AVRUPA KOMİSYONU 2014-2019

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6005&id=6017