İKV E-Bülteni | 27 EKİM-2 KASIM » GUNDEMDEN KISA KISA... » İsveç Filistin’i tanıdı

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, 30 Ekim 2014 tarihinde Filistin devletini resmen tanıma kararı aldıklarını açıkladı. İsveç, böylece AB üyesi olarak Filistin'i tanıyan ilk ülke oldu. Filistin’i resmen tanıyan 134 ülke arasında bulunan Polonya, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, GKRY ve Malta ise tanıma kararlarını AB’ye üye olmadan almışlardı.

İsveç’in yeni kurulan hükümeti tarafından alınan bu kararın, Filistinlilerin kendi kaderlerini tayininde önemli bir adım olduğunu belirten İsveç Dışişleri Bakanı Wallström,  amaçlarının Filistinliler arasındaki ılımlı güçleri destekleyerek, müzakerelerin daha eşit şartlarda yapılmasını ve genç Filistinlilere barışçıl çözüm için umut aşılamak olduğunu kaydetti. 

Bilindiği gibi, tanıma taahhüdünde bulunmasına rağmen AB henüz Filistin’i resmen tanımış değil. AB üye ülkeleri arasında da Filistin’in tanınması konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor.

Hatırlanacağı gibi, İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası, 13 Ekim 2014 tarihinde İngiltere hükümetinin Filistin devletini tanıma kararını onayladı; ancak, bu karar İngiltere hükümeti tarafından tasdik edilmediği için resmileşmedi. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6005&id=6025