İKV E-Bülteni | 2014 » 3-9 KASIM » AMB BANKACILIK DENETLEME KURULU GÖREVE BAŞLADI

AMB çerçevesinde oluşturulan Bankacılık Denetleme Kurulu Avro Alanı’nda faaliyette bulunan 120 bankayı denetleme görevine başladı. AMB ve Avro Alanı’ndaki ülkelerin ulusal yetkili makamlarından oluşan bu yeni sistem temel olarak kredi kurumlarının güvenilirliğine ve AB’deki mali sistemin istikrarına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Tek Denetleme Mekanizması Tüzüğü ile AMB’ye verilen bankacılık denetleme görevi, Tek Denetim Mekanizması’nın nasıl işleyeceğine ve AMB altında yeni yönetim yapılarının kurulmasına ilişkin yasal düzenlemelerin yapılmasını içeren uzun bir hazırlık döneminden sonra yürürlüğe girdi. 

Kurul Başkanı Daniéle Nouy, AP Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde gerçekleştirdiği konuşmasında Bankacılık Denetleme Kurulu’nun kurulması için çok emek harcandığını vurguladı ve Avro Alanı’nın en iyi denetim örnekleri üzerine inşa edilecek bir denetleme kültürü oluşturma şansını yakaladıklarını belirtti. Nouy, geçtiğimiz ay AMB tarafından gerçekleştirilen stres testleri aracılığıyla, Avro Alanı’ndaki bankaların sermaye açıklarını kamu kaynaklarına başvurmadan, özel sektör kaynaklarıyla kapatmak istediklerinin de altını çizdi.

Kurul Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sabine Lautenschläger de “Avrupa seviyesinde kurulan Bankacılık Denetleme Kurulu ile Avro Alanı’nda faaliyette bulunan bankaların performanslarının denetlenmesi sayesinde Avrupa’nın mali istikrarı geliştirilecek ve güçlendirilecektir” yorumunda bulundu.

Bankacılık Denetleme Kurulu’na ait yeni internet sitesi 4 Kasım 2014 tarihinde kullanıma açıldı. Söz konusu internet sitesine buradan ulaşılabilir. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6027&id=6034