İKV E-Bülteni | 2014 » 1-7 ARALIK » BAŞBAKAN DAVUTOĞLU YUNANİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı kapsamında 5-6 Aralık 2014 tarihlerinde Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu, başkent Atina’da 2 gün süren temaslarına, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ı ziyaret ederek başladı. Davutoğlu’nun liderliğinde, Türkiye-Yunanistan İş Forumu gerçekleştirildi. Türkiye-Yunanistan İş Forumu, dokuz Türk bakanın, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Konstantinos Skrekas’ın katılımlarıyla İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye-Yunanistan İş Forumu’nda Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Yunanistan'ın ekonomik istikrarını kendi istikrarı gibi gördüğünü ve iki ülke arasında işbirliğini güçlendirme zamanının geldiğini kaydetti. Ömer Cihad Vardan, YDİK 3’üncü toplantısının, iki ülkenin ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki iradenin somut bir göstergesi olduğunu belirtti. Vardan ayrıca, Türk iş dünyası ve Yunanlı meslektaşlar ile bölgede işbirliği ve ortaklık zemini oluşturmak için emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, YDİK Toplantısı'nın ardından Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesinin sonunda ortak bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, YDİK gibi ortak kabine toplantısı şeklinde iki tarafın bir araya gelmesinin iki halka da Avrupa'ya da dünyaya da çok büyük bir mesaj olduğunu vurguladı. Yunanistan Başbakanı Samaras ile iki ülke bakanlarına birlikte hareket etmeleri talimatı verdiklerini kaydeden Davutoğlu,  ticaret, gümrük politikaları, kültür ve turizmde ortak politikalar geliştireceklerini söyledi. Yunanistan'ın AB üyeliği konusunda Türkiye'ye verdiği desteğin önemini dile getiren Davutoğlu,  konuşmasında Kıbrıs sorununa da değindi. Davutoğlu, müzakerelerin bir önce başlamasını umduklarını kaydetti ve sorunun çözümüne yönelik tek taraflı adımlardan kaçınmak gerektiğinin altını çizdi. 

Yunanistan Başbakanı Samaras, ABD'de tedavi gören GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'ın sağlık durumunun düzelmesinin ardından Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlayacağını söyledi. Samaras Yunanistan'ın Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman desteklediğini belirterek, "Gayet açık bir şekilde Yunanistan her zaman Türkiye'nin AB adaylığına destek vermeye devam edecektir. Türkiye başbakanıyla bu konuda istişarede bulunduk. Komşumuzun AB üyesi olması, bizim için çok yararlıdır. Türkiye AB üyesi olursa bir takım sorunları da çözmüş olacaktır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Atina ziyaretinde Türkiye ve Yunanistan'daki azınlıklar konusu da gündeme geldi. Davutoğlu bu kapsamda, Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüşmesinin ardından, Batı Trakya Türkleri temsilcileri ve Türkiye'den Yunanistan'a göç eden Rum temsilcilerle bir araya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan ziyareti sürpriz bir görüşme ile sona erdi. Türkiye'ye dönmek için Atina Elefterios Venizelos Havalimanı'na gelen Davutoğlu VİP salonunda Yunanistan Radikal Sol İttifak Lideri Aleksi Çipras ile görüştü.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6104&id=6112