İKV E-Bülteni | 2015 » 16-22 ŞUBAT » YUNANİSTAN’IN KREDİ ANLAŞMASI DÖRT AY UZATILDI

20 Şubat 2015 tarihinde bir araya gelen Yunanistan ve Avro Alanı ülkeleri arasında yapılan görüşmelerin sonunda Yunanistan’ın kredi anlaşmasının dört ay uzatılması konusunda uzlaşı sağlandı. Bilindiği üzere, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen görüşmelerde Yunanistan, vadesi 28 Şubat 2015 tarihinde dolacak olan kredi anlaşmasının süresinin altı ay uzatılmasını istemişti. Avro Alanı ülkelerinin Yunanistan’ın bu talebini kabul etmemesi nedeniyle de görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Bunun üzerine, Yunanistan hükümeti yeni bir teklif hazırlayarak Avro Alanı ülkeleriyle tekrar bir araya geldi. Detayları kamuoyuna açıklanmayan yeni teklifin görüşülmesi sonucunda nihai karar alındı ve kredi anlaşmasının dört ay uzatılmasına ilişkin anlaşma sağlandı.

Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ortak bir zeminde karara varıldığı ve Yunanistan’ın tüm borçlarını tanıma sözünü verdiğini belirtti. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise bu anlaşmayla birlikte krize yol açan önlemlerden kurtulduklarını, asgari ücreti artırma ve bazı kamu çalışanlarını tekrar işe alma sözünden vazgeçmediklerini ifade etti. Tarafların yaptığı açıklamaların ardından avro, ABD doları karşısında değer kazandı.

Yeni anlaşma sayesinde Yunanistan hükümeti, kreditörleriyle uzun vadeli bir anlaşmaya varabilmek için zaman kazandı. Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras seçim kampanyasında verdiği, Troyka ile işbirliği ve kemer sıkma politikalarına son verme sözünden de geri adım atmış oldu. Söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF tarafından kabul edilmesi, ardından bazı Avro Alanı ülkelerinin parlamentolarından onay alması gerekiyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6305&id=6307