İKV E-Bülteni | 2015 » 13-19 NİSAN » AVRUPA 1915 OLAYLARINI TARTIŞIYOR

12 Nisan 2015 tarihinde Papa Franciscus’un Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası'nda düzenlenen ayinde 1915 olaylarından “soykırım” olarak nitelendirmesiyle birlikte, 100’üncü yıl dönümünde 1915 olayları, Türkiye-AB ilişkileri gündeminin merkezine oturdu. Papa Franciscus’un açıklamalarının ardından Türkiye, Vatikan Büyükelçisi’ni geri çekti.

Papa’nın açıklamaları ve 100’üncü yıl dönümü yaşanan 1915 olayları, AP’de de yankı buldu. Uzun tartışmaların ardından, “Ermeni soykırımının 100’üncü yıl dönümü” başlıklı bir tavsiye karar, 15 Nisan 2015 tarihinde AP’de kabul edildi. Kabul edilen karar metninde, Türkiye’yi ve Avrupa ülkelerini 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma çağrısında bulunuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni meselesine ilişkin yayımladığı taziye mesajını olumlu karşılayan AP, tarafların, geçmişte Avrupa’da başarılı olmuş uzlaşı örneklerini değerlendirmesi ve ilişkilerin normalleşmesine yönelik protokolleri ön koşulsuz olarak onaylaması gerektiğini vurguluyor. Öte yandan kararda AP, her yıl bir “Uluslararası Soykırımları Anma Günü” belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Konu AP Genel Kurulu’nda tartışılmaya başlamadan önce, AP Türkiye’nin Dostları Grubu yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada 1915 olayları, unutulmaması gereken trajediler olarak nitelendirilirken, AP tarafından dengeli bir karar kabul edilmesi çağrısında bulunuldu. Türkiye’nin Dostları Grubu, uzlaşma dilinin benimsenmesi ve iki toplum arasında köprüler kurulacak konular üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

AP Genel Kurulu’nda tavsiye kararın kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı ve AB Bakanlığı tarafından yazılı açıklamalarda bulunuldu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kararın AP’nin yargı yetkisinin dışında olduğu ve uluslararası hukukla bağdaşmadığı belirtildi. AP’nin 1915 olaylarına ilişkin yaklaşımının tek taraflı olduğunu öne süren Dışişleri Bakanlığı makamları, bu yaklaşımın Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceğini belirtti. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Avrupa halkları arasında ortak bir geleceğin inşası için AP’nin, farklı din ve kültürleri kapsayıcı bir tutum sergilemesi gerektiğinin altını çizdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın yazılı açıklamasında ise bu tür kararların Türkiye için yok hükmünde olduğu ifade edildi.  Bakan Bozkır’ın açıklamasında, AP’nin geçmişte yaşanan acılara seçici bir bakış açısıyla yaklaştığı, tarihi siyasete alet ettiği ve Ermenilerin acılarının öne çıkarıldığı belirtildi. Bakan Bozkır yaptığı yazılı açıklamada, konunun Türkiye karşıtlığı için kullanılmaması ve çatışma konusu haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Bozkır AP’yi, radikalleşme, hoşgörüsüzlük ve etnik-dini ayrımcılık gibi tehditlerle mücadeleye yoğunlaşmaya çağırdı. TBMM’de grubu bulunan AKP, CHP ve MHP, 15 Nisan tarihli AP kararına ilişkin olarak ortak bir açıklamada bulundu. TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın hukuka aykırı ve yok hükmünde olduğu ifade edildi.

Konuya ilişkin İKV açıklamasına buradan ulaşılabilir.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6497&id=6501