İKV E-Bülteni | 2015 » 18-24 MAYIS » İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye gündeminde KOBİ’ler ve Türkiye ekonomisi adına sevindirici bir gelişme yaşandı. TOBB, Milletler Ticaret Odası (ICC) ve Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF) ortak girişimi ile kurulan Dünya KOBİ Forumu Vakfı’nın  İstanbul’daki merkezi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB ve B-20 Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile ICC Genel Sekreteri John Danilovich’ın katılımıyla, 23 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen resmi törenle açıldı. KOBİ’lerin uluslararası konumunu güçlendirmek amacıyla kurulan söz konusu vakıf kalıcı bir platform niteliğini taşıyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye – AB ilişkilerinin gündeminde Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’nin 53’üncü toplantısı yer aldı. Toplantı 18 Mayıs 2015 tarihinde Brüksel’de, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Konseyi adına Dönem Başkanı Letonya’nın Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Komisyon Üyesi Hahn, müzakerelerde “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17’inci faslın yakın zaman içinde açılabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta AB gündeminin ilk sırasında 18 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen Dışişleri Konseyi toplantısı vardı. Toplantıda bir araya gelen AB Dışişleri ve Savunma Bakanları, Akdeniz’de insan kaçakçılığıyla mücadele etmek üzere bir AB askeri güç operasyonu oluşturulmasını karara bağladı.

AB’nin bir diğer gündem maddesi Riga’da gerçekleştirilen Doğu Ortalığı Zirvesi oldu. Zirvede AB liderleri ve Doğu Ortaklığı temsilcileri tarafından kabul edilen ortak bildiriyle, EaP’nin Avrupa Komşuluk Politikası içerisindeki önemine dikkat çekildi. Katılımcıların demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, temel haklar ve uluslararası hukuk ilkelerini güçlendirme taahhüdünde bulundukları bildiride, EaP’nin ortak sahiplenme, sorumluluk, farklılaşma ve ortak hesap verebilirlik ilkelerine bağlı olduğu teyit edildi.

Geçtiğimiz hafta 19 Mayıs 2015 tarihinde Brüksel’de toplanan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi yabancı terörist savaşçılar konusuna ilişkin hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası ilkeleri onayladı. Böylece sıkça gündeme gelen yabancı savaşçılar konusunda önemli bir adım atıldı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6649&id=6650