İKV E-Bülteni | 2015 » 25-31 MAYIS » YEREL SCHENGEN GRUBU TOPLANTISI ERZURUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TOBB ve AB Türkiye Delegasyon işbirliğinde düzenlenen Yerel Schengen Grubu İş Dünyası için Vize Bilgilendirme Toplantıları serisinin son toplantısı, 26 Mayıs 2015 tarihinde Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ev sahipliğinde Erzurum’da gerçekleştirildi.

Toplantı için Erzurum’a gelen, AB Schengen Grubu Başkanı ve Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği İkinci Katibi Samija Serifa, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Konsolos Stefan Delfs, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Dairesi Başkanı Diane Argente-de Joode, AB Schengen Grubu ve Sınır Yönetimi Sorumlusu ve AB Delegasyonu Temsilcisi Jörg Dieter Köstinger, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölümü Başkanı Nora Jurkovicova ile İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz ilk olarak ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’i ziyaret ederek bir süre görüştü. Başkan Yücelik’le tanışan büyükelçilik ve konsolosluk yetkilileri görüşmede, ‘AB-Türkiye Vize Serbestisi Diyaloğu’ kapsamında yürütülen uygulamalar hakkında bilgi verdiler.

AB ülkelerindeki vize uygulamalarıyla ilgili görüşlerini dile getiren ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik, Türkiye’nin AB ülkeleriyle ciddi anlamda bir ticareti olduğunu belirterek, vize uygulamalarına getirilecek kolaylıkların ikili ilişkileri, paralelinde de ticareti daha da artıracağını söyledi. Düzenlenen toplantının, vize uygulamalarında yaşanan sıkıntıları çözme anlamında bir yol haritası belirleyeceğini kaydeden Başkan Yücelik, “Bu yol haritasının, iş adamlarımız başta olmak üzere AB ülkelerine yapılacak her türlü ziyarette Türk vatandaşlarının önüne engel teşkil eden vize uygulamalarını daha esnek hale getireceğini umut ediyoruz” diye konuştu.

Toplantının açış konuşmasını ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal yaptı. Konuşmasında, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkelerle olan ticaretinin, ülkenin toplam dış ticaretinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Akal şunları söyledi:

“TÜİK’in dış ticaret verilerine göre; 2014 yılında Türkiye’nin 157 milyar 620 milyon dolarlık toplam ihracatında, AB üyesi ülkelerin payı 68 milyar 518 milyon dolar. Toplam ihracatımızda AB'nin payı yüzde 43,5 oranında gerçekleşmiş. Bir önceki yıla göre yüzde 8,7 oranında artış olmuş. Aynı şekilde, 242 milyar 177 milyon dolarlık ithalatımızda AB üyesi ülkelerin payı 88 milyar 783 milyon dolar. AB'nin toplam ithalatımızdaki payı yüzde 36.7 oranında. Bu rakamlara baktığımızda, AB ve Türkiye’nin birbirinden vazgeçmeyeceği iki ticari partner olduğunu görüyoruz.”

AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda artmasının ekonomik olarak her iki tarafa da katkı sağladığını ve gelinen son aşamada Türkiye’nin AB’ye üye olmasının önemli bir süreç olduğunu vurgulayan ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal konuşmasını, “Türk vatandaşları için, AB ülkelerinde işadamları başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri için vize uygulamasının artık sona ereceğini ümit ediyoruz” diyerek tamamladı.

Toplantının açışında ikinci konuşmayı da, AB Schengen Grubu Başkanı ve Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği İkinci Katibi Samija Serifa yaptı. Serifa, Letonya olarak, paydaşlardan aldıkları öneriler doğrultusunda vize konusundaki uygulamalarını netleştirdiklerini söyledi.

Toplantıda daha sonra sırasıyla, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Konsolos Stefan Delfs, “AB Üyesi bir Ülke Perspektifinden Türkiye’de Vize Kodu Uygulaması”, AB Schengen Grubu ve Sınır Yönetimi Sorumlusu -AB Delegasyonu Temsilcisi Jörg Dieter Köstinger, “Geri Kabul Anlaşması ve Vize Kolaylaştırılması Konusundaki Diyalogda Gelinen Son Durum”, İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz ise, “Vize Şikayet Hattı: Türk Vatandaşlarının Schengen Vize Kuralları Uygulamaları Hakkındaki Görüşleri “ konulu birer sunum yaptılar.

Yabancı ülke temsilcilerinin ülkelerindeki vize uygulamalarıyla ilgili bilgi verdikleri toplantının sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6675&id=6695