İKV E-Bülteni | 2015 » 13-19 TEMMUZ » AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI JUNCKER KIBRIS’I ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 16-17 Temmuz 2015 tarihlerinde Kıbrıs’a iki günlük bir resmi ziyaret gerçekleştirdi. BM arabuluculuğundaki Kıbrıs müzakereleri süreci, GKRY’nin ekonomisi ve enerji kaynakları Juncker’in ajandasındaki en önemli başlıkları oluşturdu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı makamında ziyaret eden Juncker, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Komisyon’un Kıbrıs Türk toplumunun Ada’da kapsamlı çözüm sonrası döneme hazırlanmasına nasıl yardımcı olabileceği konusunu görüştü. Akıncı ile görüşmenin ardından Juncker, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldi.

Juncker ile gerçekleştirdiği görüşmeyi basın mensuplarına değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, 2004 yılında KKTC’nin AB üyeliğine evet demelerine karşın Rum tarafının hayır demesi nedeniyle AB’nin dışında bırakıldığını belirterek, bunun düzeltilmesi gereken anormal bir durum olduğunu kaydetti ve normal koşulları elde etmenin tek yolunun, Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması olduğunu ifade etti.

Juncker ile görüşmesinde Ada’da çözüme ulaşılması konusundaki kararlılığını teyit ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müzakerelere aynı kararlılıkla devam edilirse çözümün aylar içerisinde mümkün olduğunu vurguladı. Müzakerelerde ve taraflar arasında güven artırıcı önlemlerde ilerleme kaydedildiğini belirten Akıncı, sürecin BM tarafından yönlendirilmesine karşın AB’nin sürece yardım etmesinden memnuniyet duyacaklarını kaydetti ve teknik konularda destek vermek üzere bir AB yetkilisinin sürece dahil olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Komisyon Başkanı Juncker ile Kıbrıslı Türklerin çözüm sonrası döneme hazırlanmaları konusunu ele aldıklarını belirterek, aylar içerisinde gerçekleşebilecek çözümün hemen sonrasında Kıbrıslı Türklerin AB içerisinde yer alacağını ve buna hazır olunması gerektiğini vurgularken, AB’den Kıbrıslı Türklerin hazırlanması için gerekli desteği ortaya koymasını beklediklerini kaydetti. Akıncı ayrıca Ada’da varılacak çözümün AB hukukunun bir parçası olması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Komisyon Başkanı Juncker, Ada’ya ziyareti kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ada’da taraflar arasında Mayıs 2015’te yeniden başlayan müzakere sürecine Komisyon’un desteğinin tam olduğunu teyit etti.

Juncker, Ada’ya ziyareti sırasında 16 Temmuz 2015 tarihinde, Pieter Van Nuffel’i BM Kıbrıs İyi Niyet Misyonu Nezdindeki Kişisel Temsilcisi olarak yeniden atadığını da duyurdu. Juncker, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Van Nuffel’in bizzat kendisine rapor vereceğini ve varılacak çözümün AB hukuku ile AB değerlerine uygunluğunu teyit edeceğini belirtti. Bu göreve ilk kez Temmuz 2012’de atanan Van Nuffel, BM ve taraflarla birlikte çalışarak, gerekli olduğu durumlarda sürece Avrupa Komisyonu’nun siyasi ve teknik danışmanlığını sunacak.

Ziyareti kapsamında Rum tarafında da görüşmeler gerçekleştiren Juncker, ziyaretinin ikinci gününde GKRY Temsilciler Meclisi’nde temaslarda bulundu ve GKRY Meclisi Genel Kurulunda hitap etti. Konuşmasında, Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin açıklamalarda bulunan Juncker, müzakere sürecine destek vermek istediğini dile getirdi ve geçmişin ilerlemeye engel olmaması gerektiğini belirtti. Avrupa’da, yaşanan savaş ve trajedilere rağmen bugün barışın hüküm sürdüğüne dikkat çeken Juncker, bunun Ada için de mümkün olduğunu belirtti. Ada’da çözümün şimdi ve her iki tarafın birlikteliğiyle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Juncker, tarafların bu süreçte yalnız olmadığının altını çizdi ve AB’nin süreci yakından takip edeceğini belirterek, önümüzdeki yıl birleşmiş bir Kıbrıs’ı ziyaret etmek istediğini ifade etti.

Konuşmasında Akıncı ve Anastasiadis’i gösterdikleri cesaret, kararlılık ve uzak görüşlülükten dolayı kutlayan Juncker, iki liderin her iki tarafın da kazanımında olan bir anlaşmaya varabileceklerine inandığını belirtti.

Juncker’in Ada’daki temasları sırasında ayrıca Hellim peynirinin AB korumasına alınması konusunda Ada’da çözüme varılıncaya kadar uygulanacak geçici bir anlaşmanın sağlandığı duyuruldu.  Juncker, iki lider ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Helloumi/Hellim” peynirinin AB’nin coğrafi koruma listesine alınması konusunda varılan geçici anlaşmayı açıklamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti ve bu sembolik adımın tarafların birlikte çalışma iradesinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu vurguladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=6831&id=6851