İKV E-Bülteni | 2015 » 14-20 ARALIK » TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

Başbakan Davutoğlu Brüksel’de AB Liderleriyle Bir Araya Geldi

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 17 Aralık 2015 tarihinde Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu’na ziyareti kapsamında AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır eşlik etti.

Başbakan Davutoğlu, 17 Aralık 2015 tarihinde Almanya, Portekiz, Hollanda, Slovenya, Yunanistan, Lüksemburg, İsveç, Finlandiya, Belçika ve Avusturya olmak üzere 10 AB üye ülkesinin devlet ve hükümet yetkililerinin yer aldığı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AP yetkililerinin de katılımıyla göç konusunun ele alındığı mini zirveye katıldı. Brüksel’de 17-18 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi öncesindeki bu mini zirvede Başbakan Davutoğlu, vize muafiyetinin sağlanmasına, enerji ve ekonomi alanlarında üst düzey işbirliğinin başlatılmasına yönelik kararların alındığını ve göç ve mülteci konularının ele alındığını aktardı.

Toplantı kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile özel görüşmeler gerçekleştiren Başbakan Davutoğlu, her iki ülke ile yeni yılda önemli toplantıların olacağını aktardı. Nitekim 22 Ocak 2016 tarihinde ikili ilişkilerin ve Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirileceği Türkiye-Almanya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Hükümetlerarası Toplantı”nın Berlin’de, Türkiye ile Yunanistan arasında ise aynı toplantının Şubat 2016’da İzmir’de yapılacağını açıkladı.

Yeni yılda Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan üçlü zirvesinin de yapılacağı bilgisini veren Başbakan Davutoğlu, özellikle 29 Kasım tarihli Türkiye-AB Zirvesi’nin ardından Ocak ayında başlayacak bu toplantıların ilişkilere ivme kazandıracağının altını çizdi.

Başbakan Davutoğlu Bulgaristan’a Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

15 Aralık 2015 tarihinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’ın daveti üzerine Sofya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan’daki temasları kapsamında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke ilişkileri, enerji, ekonomi ve kültürel ilişkilerin yanı sıra küresel ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulundu.

Görüşmelerin ardından düzenlenen, ortak basın açıklamasında Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan ve Türkiye arasında verimli bir işbirliği sürecinin yaşandığını belirterek başta ulaştırma, tarım ve su alanlarında ve enerji alanında ise TANAP kapsamında ticaret ve yatırımlar alanında Bulgaristan ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Göç konusuna da değinen Davutoğlu, Suriye’den kaynaklanan göçün yönetimi konusunda Türkiye ve Bulgaristan arasında verimli bir işbirliğinin bulunduğunu belirtti.

AB’den Mülteciler için Türkiye ile Gönüllü İnsani Kabul Programı Önerisi

Avrupa Komisyonu, 15 Aralık 2015 tarihinde Suriyeli mültecilere yönelik “Türkiye ile Gönüllü İnsani Kabul Programı”na ilişkin tavsiye kararını sundu. Söz konusu tavsiye kararında, AB üye ülkelerine, gönüllülük esasına dayalı olarak Türkiye’ye sığınan ve kayıtlı mültecilerin korunmasını amaçlayan programa katkı sağlamaları çağrısı yapılıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker açıklamasında, Türkiye’nin, mülteci sorununun çözümünde AB’nin kilit ortağı olduğunu, Türkiye’nin hâlihazırda yerinden olan mültecilerin korunmasına katkı sağladığını ve AB tarafından sağlanacak yardımların da olması gerektiğini belirtti. Juncker, insanlık dramının ve AB’ye düzensiz göçün azaltılması kapsamında Türkiye ile ortak hareket edildiğini açıkladı. Düzensiz göçün azaltılması halinde, üye ülkeler, mültecileri Türkiye’den kabul edebilecek. Juncker, bu sayının azaltılmaması durumda ise programın askıya alınabileceğini ve gözden geçirme mekanizmasının devreye gireceğini aktardı.

Erasmus+ Program Komitesi Brüksel’de Toplandı

AB’nin eğitim, spor ve gençlik alanlarındaki politikalarını destekleyici Erasmus+ Programı’nın Komite Toplantısı 14-15 Aralık 2015 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel ve beraberindeki heyet Ulusal Otorite sıfatıyla katıldığı ve 33 ülkenin temsil edildiği toplantıda Programın 2016 yılı taslak çalışma programı ve bütçesinde yapılan revizyon onaylandı. Erasmus+ Programı’nın 2016 taslak programının, Avrupa’daki terör saldırıları ve mülteci konuları dikkate alınarak güncellendiği açıklandı. Ayrıca program dâhilinde toplumsal içerme konusunda yeni destek mekanizmalarının ve Paris Deklarasyonu adı altında oluşturulan ayrımcılık karşıtı ortak değerlerin eğitim ile teşvik edilmesine yönelik çalışmanın güçlendirilmesi de ele alındı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=7167&id=7170