İKV E-Bülteni | 9-15 MAYIS » AB GÜNDEMİ » 2016 Yılı Charlemagne Ödülü Papa Francis’e Verildi

1950 yılından bu yana Avrupa bütünleşmesine ve barışa katkıda bulunan kişi ve kurumlara verilen Charlemagne Ödülü’ne bu yıl Papa Francis layık görüldü. Barış, hoşgörü, tolerans, merhamet ve dayanışma gibi Avrupa değerlerini yayma yönündeki çabaları için ödülün bu yıl Papa Francis’e verilmesine yönelik karar verildiği açıklandı.

Avrupa Komisyonu Başkan Jean-Claude Juncker, AP Başkanı Martin Schulz, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un katılımıyla 6 Mayıs 2016 tarihinde Vatikan’da düzenlenen törenle ödül Papa Francis’e taktim edildi. Törende yaptığı konuşmasında mülteci krizine değinen Papa Francis, “sığınmacı olmanın suç olmadığı, herkesin insan onuruna uygun bir şekilde ağırlanacağı Avrupa’yı hayal ettiği” mesajını verdi.

Bu ödüle daha önce layık görülen kişiler arasında, Jean Monnet, Konrad Adenauer,  Winston Churcill, Robert Schuman, Jacques Delors, Tony Blair, Bill Clinton, Angela Merkel, Donald Tusk, Herman Van Rompuy ve Martin Schulz yer alıyor. Bu ödül ayrıca kişilerin yanı sıra kurum nezdinde Avrupa Komisyonuna da verildi. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=7224&id=7369