İKV E-Bülteni | 2016 » 16-22 MAYIS » HAFTANIN HABERİ

TAP İnşaatının Resmi Açılış Töreni Yapıldı

17 Mayıs 2016 tarihinde Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TAP) inşaatının resmi açılışı Yunanistan’ın Selanik şehrinde gerçekleştirildi. Açılış töreni Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras tarafından yapılırken, törene Avrupa Komisyonunun Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'in yanı sıra Türkiye'yi temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katıldı.

Yunanistan’ın kuzeyi, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi’nden geçecek olan 878 kilometrelik boru hattı ile Azerbaycan’dan Avrupa’ya başlangıçta 10 milyar metreküp doğalgaz taşınacak. Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Albayrak konuşmasında güvenilir ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyacın giderek artığı ortamda enerji sektöründe yaşanan değişimlerin yenilenebilir enerji, düşük emisyon hedefleri ve enerji verimliliği gibi alanlarda yaygınlaştığını belirtti. TANAP Projesi ile beraber TAP Projesi’ni, bölgede rekabeti artıran, etkin, güvenilir piyasaların ve uluslararası katma değerlerin oluşturulmasında önemli bir başarı hikâyesi olarak yorumlayan Bakan Albayrak, her iki projenin ölçülebilir ve ileriki zamanlarda enerji talebine göre kapasitelerinin artırılabilecek şekilde tasarlandığını belirtti. Bakan Albayrak, Türkiye’nin iki projeye destek vermeye devam edeceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonunun Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Šefcovic açıklamasında, TAP Projesi’nin AB’nin enerji güvenliğinin temini açısından önemine değindi. Güney Gaz Koridoru’nun Enerji Birliği’nin önceliklerinden olan kaynak çeşitliliğinin artırılması ve enerji arz güvenliği için önemli bir konumda olduğunu ifade eden Komisyon Üyesi, projelerin zamanında tamamlanmasını önemsediğini ve uzun vadede projenin kapasitenin artırılmasını hedeflediklerini açıkladı. 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ise açıklamasında, projenin, Yunanistan ve Avrupa’yı yeni bir boyuta taşıyacağını belirtti. TAP’ın Yunanistan’daki en büyük yabancı yatırım projelerinden birisi olduğunu vurgulayan Başbakan Tsipras, Yunan ekonomisinin bu tür projelerin sağlayacağı istihdama ihtiyaç duyduğunu kaydetti. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=7225&id=7374