İKV E-Bülteni | 2016 » 13-19 HAZİRAN » TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber İstifa Etti

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber’in 14 Haziran 2016 tarihinde görevinden istifa ettiği açıklandı. Büyükelçi Haber, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini tarafından 31 Ağustos 2015 tarihinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’na atanmıştı. Büyükelçi Haber’in atanmasından sonra mülteci uzlaşısı, Ekonomik ve Parasal Politika faslının müzakerelere açılması, Siyasi Yüksek Düzeyli Diyalog, Ekonomik Yüksek Düzeyli Diyalog ve Enerji Yüksek Düzeyli Diyaloğu gibi Türkiye-AB ilişkilerinde son derece önemli olaylar yaşanmıştı. Konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu tarafından Büyükelçi Haber’in 1 Ağustos 2016’ya kadar görevinin başında kalacağı, bu tarihten sonra yerine selefinin hızla atanacağı açıklandı.

AB Bakanı Ömer Çelik’in Lahey Ziyareti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dönem Başkanı Hollanda’da resmi temaslarda bulunmak üzere 10 Haziran 2016 tarihinde Lahey’e bir ziyaret gerçekleştirdi. AB Bakan Çelik ziyareti çerçevesinde Lahey’de Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile bir araya geldi. AB Bakanı Çelik, Lahey’de ayrıca Senato Başkanı Ankie Broekers-Knol tarafından kabul edildi. Bakan Çelik’in Hollanda’daki temaslarında, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, vize serbestisi süreci ve ikili ilişkiler konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

AB Bakanı Çelik’in Bratislava Ziyareti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dönem Başkanlığı görevini üstlenecek olan Slovakya’da resmi temaslarda bulunmak üzere 14 Haziran 2016 tarihinde Bratislava’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Çelik ziyareti çerçevesinde Bratislava’da Slovakya Dışişleri ve Avrupa Bakanı Miroslav Lajcak ile bir araya geldi. Bakan Çelik ayrıca Slovakya’nın AB Dönem Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Sekreteri Ivan Korcok ve Slovak Parlamentosunda Dışişleri ve AB Komisyonları başkanlarıyla görüştü.  AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’in Bratislava’daki temaslarında, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, vize serbestisi süreci, Slovakya’nın AB Dönem Başkanlığı öncelikleri ve ikili ilişkiler konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=7229&id=7400