İKV E-Bülteni | 2016 » 25-31 TEMMUZ » TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

KİK Üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ziyaret Etti

25 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyesi kuruluşların temsilcileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlandı. Görüşmeler basına kapalı gerçekleştirildi. Bilindiği gibi, 21 Temmuz 2016 tarihinde yapılması planlanan KİK toplantısı darbe girişimi sonrasında iptal edilmişti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’na Christian Berger Atandı

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber’in 14 Haziran 2016 tarihinde görevinden istifa ettiğini açıklamasının ardından, 27 Temmuz 2016 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek Başkanlık görevi için Christian Berger’in görevlendirilmesine karar verildiğini açıkladı. Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Christian Berger, 1997 yılından beri AB kurumlarında ve çeşitli uluslararası organizasyonlarda görev aldı.

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere 1,4 Milyar Avroluk Yardım

28 Temmuz 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin geçici korunması ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik karara bağlanan 3 milyar avroluk yardım fonu (The Refugee Facility for Turkey) kapsamında yardım sağlanacağı açıklandı. 1,4 milyar avronun üzerinde açıklanan söz konusu yardımın daha önce açıklandığı gibi Suriyelilerin sağlık ve eğitim olanaklarının karşılanması için kullanılacağı belirtildi. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=7235&id=7430