İKV E-Bülteni | 2013 » 12-25 EKİM » İKV “AB DÖNEM BAŞKANLIKLARI VE TÜRKİYE” PROJESİ KAPSAMINDA VİLNİUS VE RİGA’DA KONFERANS DÜZENLEDİ

İKV, “AB Dönem Başkanlıkları ve Türkiye” projesi kapsamında, Temmuz 2013’ten beri altı aylık bir süre için AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığını yürüten Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta, Vilnius Üniversitesi ile işbirliği içinde “Türkiye ve AB Arasında 50 Yıllık Ortaklık: Üyelik Zamanı” adlı bir konferans düzenledi.

24 Ekim 2013 Perşembe günü gerçekleşen konferansın açılış konuşmaları Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Enstitüsü Direktörü Prof. Ramunas Vilpisauskas, Türkiye’nin Litvanya Büyükelçisi Akın Algan ve İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu tarafından yapıldı. Açış konuşmalarını takiben Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi ve Türkiye konusunda dünya çapında tanınmış tarihçi Prof. Dr. Feroz Ahmad, Vilnius Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Bölümü Başkanı Prof. Gediminas Vitkus, İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Dışişleri eski Bakanı Prof. Mümtaz Soysal, Avrupa Adalet Divanı yargıcı Prof. Vilenas Vadapalas ve Mete Meleksoy Türkiye AB ilişkileri ve hukuki, ekonomik ve siyasi gelişmeler konusunda konuşma yaptılar.

İKV’nin bu projesi kapsamında AB dönem başkanlığını yürüten ülkelerde düzenlenen konferans ve seminerler ile AB kamuoyuna yönelik olarak Türkiye’nin AB üyelik süreci hakkında farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır. İKV heyeti Vilnius’taki konferanstan sonra Letonya’nın başkenti Riga’ya geçerek, Riga Hukuk Fakültesi’nde de bir seminer verecektir. 

 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=87&id=217