İKV E-Bülteni | 12-25 EKİM » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Avrupa Komisyonu’nun Yunanistan Çalışma Kolu 5’inci faaliyet raporunu açıkladı

Avrupa Komisyonu’nun Yunanistan için oluşturduğu Çalışma Kolu, Yunanistan’a ilişkin 5’inci faaliyet raporunu açıkladı. Nisan-Eylül 2013 dönemini kapsayan raporda Yunanistan’a sunulan teknik desteğin genişlediğine ve derinleştiğine dikkat çeken Çalışma Kolu, Yunan yetkililerin ülkenin ekonomik reform süreci dâhilinde mali destek programına yönelik çalışmalarını başarılı bir şekilde devam ettirdiğini ve AB’nin yapısal fonları ile uyum fonlarını etkin bir biçimde tahsis ettiğini vurguladı. Raporda yer alan bazı olumlu gelişmeler şöyle:

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı açıklamada, Yunan ekonomisinin istikrar sağladığına dair olumlu sinyaller aldığını ve 2014 yılı içerisinde ekonomik büyüme beklediğini belirtti. Bu olumlu gelişmelerin yanında birçok Yunan vatandaşının halen işsizlik sorunu ile karşılaştığına dikkat çeken Rehn, oluşturulan yapısal reform programının işsizlikle mücadele ile sürdürülebilir kurtarma ve istihdam yaratma hedefleri taşıdığının altını çizdi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=87&id=227