İKV E-Bülteni | 12-25 EKİM » GÜNDEMDEN KISA KISA… » 2013 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) oldu

Norveç’in başkenti Oslo’da Nobel Komitesi tarafından bu yılki Nobel Barış Ödülü, uluslar arası bir örgüt olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) verildi. 259 aday arasından seçim yapan Komite, ödülün verilme gerekçesini OPCW’nin “kimyasal silahların ortadan kaldırılması çalışmalarında gösterdiği yoğun çabayı onurlandırmak” olarak açıkladı. Kitle imha silahını yasaklayan tek uluslararası araç olan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin yürürlüğe girdiği 1997'de çalışmalarına başlayan ve Merkezi Hollanda’nın başkenti Lahey olan OPCW, 1993’te imzalanan Kimyasal Silahlar Anlaşması’nı uygulamak amacını taşıyan bir hükümetlerarası organizasyon niteliğini taşıyor. Geçen ay ABD ve Rusya arasında varılan uzlaşma uyarınca, Suriye’de kimyasal silahların imhasını denetleyen örgüt olarak adını duyuran OPCW, hâlihazırda bu ülkede 27 denetçi ile kimyasal silahların dökümü ve imha işlemini yürütüyor. 189 devletin üye, 6 devletin ise üye olmayan statüsünde iştirakçi olduğu Örgüt, bugüne dek 86 ülkede 5 binden fazla teftiş yaparak deklare edilen kimyasal silah stoklarının tümünün envanterini çıkararak doğruladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB'nin - Örgüt’ün en büyük iştirakçisi olarak - kimyasal silah stoklarının imhasına destek olacağını kaydederek, kimyasal silahların kullanımını sonlandırmak konusunda uluslararası toplumun ortak sorumluluğu bulunduğunu hatırlattı. Konu hakkında Brüksel’de bir açıklama yapan AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Örgüt’ün “Birleşmiş Milletler ile beraber Suriye'nin kimyasal silahlarını imha etmek ve ülkedeki krize barışçıl, kalıcı çözüm bulmak için ortak misyon yürüttüğü bir zamanda” Nobel Barış Ödülü almış olmasının önemine işaret etti. OPCW’nin genel direktörlüğünü yürüten ve eski bir Türk diplomat olan Ahmet Üzümcü de ödülün “ dünya barışına ve güvenliğine katkıda bulunacağına” olan inancını ifade etti. 10 Aralık’ta Stockholm’de yapılacak Nobel Ödül töreninde OPCW’ye bir altın madalya ve 1,25 milyon dolar verilecek. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=87&id=229