İKV E-Bülteni | 2013 » 21-27 EYLÜL » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Türkiye’nin gündeminde yer alan konuların başında, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’nın 24 Eylül 2013 tarihinde Leyla Ecem Demirkan davasına ilişkin vermiş olduğu karar bulunuyor. Divan kararında, Demirkan’ı davasında haksız bularak, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine azami 3 ay süreyle turistik amaçlı seyahat hakkı olmadığını bildirdi. Türk vatandaşlarına yönelik Schengen vize uygulaması konusunda uzun süredir çalışan ve bu haklı davada konuyu farklı yönleriyle gündemde getiren İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) olarak, AB Adalet Divanı’nın kararını büyük bir hayak kırıklığı ile karşılıyoruz.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuya ilgili olarak yaptığı açıklamada AB Adalet Divanı kararıyla Türk vatandaşlarının hizmet almak üzere AB ülkelerine yapacakları seyahatleri hizmet sunma kapsamında değerlendirilmemesi sebebi ile, bu kararın hem AB hukuku hem de Türkiye-AB ortaklık hukuku ile bağdaşmadığını vurguladı.

Avrupa’da uzun süredir beklenen bir diğer önemli gelişme ise Almanya’daki genel seçimler idi. Seçimler, Angel Merkel’in üçüncü kez zaferi ile sonuçlandı. Seçim sonuçları Merkel’in partisi CDU’dan çok Merkel’in kişisel zaferi olarak yorumlandı. Seçim sonuçları Avro Alanı’nın geleceği açısından, parasal disiplin politikalarının devamı anlamına geliyor. Türkiye-AB ilişkileri açısından bakıldığında ise, Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakmayan ancak “pacta sunt servanda” ilkesi uyarınca müzakereleri engellemeyen tutumunun devam edeceği söylenebilir.

19 Eylül 2013 tarihinde Romanya Başbakanı Victor Ponto’yu ağırlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Romanya arasındaki ikili ilişkilerin ve güncel bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, Romanya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecine vermiş olduğu destekten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirirken, mevkidaşı Ponta ise Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu ve Türkiye’nin üyeliği ile AB’nin daha güçlü bir Birlik haline geleceğini vurguladı.

Öte yandan, Yalta’da düzenlenen 10’uncu Yalta Avrupa Stratejisi (YES) toplantısına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı konuşmada, AB’nin ön yargılı tutumu yüzünden Türkiye’nin hiçbir zaman AB üyesi olmama ihtimalinin olduğunu ancak, Türkiye’nin üyelik hedefinin halen devam ettiğini vurguladı.

20 Eylül 2013 tarihinde AB ile Singapur arasında paraf edilen Serbest Ticaret Anlaşması (STA), AB’nin gündeminde yer alan önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Söz konusu anlaşma, AB standartlarının Singapur tarafından tanınmasına ek olarak, Birlik ile Singapur arasındaki ticari ilişkilerin kolaylaştırılması ve teknik engellerin kaldırılması açısından büyük önem taşıyor.

24 Haziran 2013 tarihinde dünya liderlerinin katılımıyla 68’inci Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplandı. BM Genel Kurulu’nda görüşülen konuların başında Suriye’deki iç savaş ve ülkenin kimyasal stoklarının imhası için izlenecek yol ile İran’ın nükleer programı olduğu belirtildi. Bu vesile ile ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşerek, “Suriye’de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğini” vurguladı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=90&id=233