İKV E-Bülteni | 9-13 EYLÜL » GÜNDEMDEN KISA KISA… » AB Konseyi Başkanı: “AB ile Ortaklık Anlaşması yapan devletler ‘AB ya da Rusya’ tercihine zorlanmamalı”

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, St. Petersburg Avrupa Üniversitesi’nde 5 Eylül tarihinde yaptığı “Rusya ve Avrupa: Bugün” başlıklı konuşmada, Ukrayna, Ermenistan ve Moldova’nın hem AB, hem de Rusya için eşit öneme sahip olduğunu ifade ederek, her üç ülkenin AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamasının, bu ülkeler açısından “ya AB ya da Rusya” şeklinde bir tercih yapma zorunluluğu yaratmaması gerektiğini vurguladı. Van Rompuy bu açıklamayı, Avrupa Komşuluk politikasının geliştirilmesiyle oluşturulan Doğu Ortaklığı (Eastern Partnership) tarafları ve Rusya arasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle yaptı. Zira Rusya, AB ile bir anlaşma imzalamaları halinde ekonomik ilişkilerin zarar göreceği konusunda Moldova ve Ukrayna’yı uyarmış; Moldova’yı ambargo ve doğalgaz kesintileri ile tehdit etmiş ve Ukrayna mallarının Rusya pazarında satışını engellemişti. Bu nedenle Van Rompuy, Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamasının, Rusya ile tarihi bağlarını koparması anlamına gelmediğini ve ikili ilişkilerde Ukrayna’nın “AB ile Rusya” arasında bir tercih yapmasının gerektirmediğini söyledi.

AB Konsey Başkanı, AB ve Rusya için Ukrayna, Moldova ve Ermenistan’ın önemini kabul etmekle birlikte, her bağımsız ülkenin kendi kaderini tayin etme hakkına işaret ederek, AB ile söz konusu devletler arasında yapılan ortaklık anlaşmalarının Rusya ile AB ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini kaydetti. Son olarak, Van Rompuy Moldova’da Transdinyester sorunu gibi “uzun süreli” çatışmaların çözümünde, AB ve Rusya’nın Avrupa kıtasında güvenliği sağlama amacıyla “yakın bir işbirliği içinde” daha çok çaba göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=92&id=302