İKV E-Bülteni | 2020 » 16-29 ŞUBAT » AB GÜNDEMİ: Almanya’nın Dönem Başkanlığında, İlişkilerin Pozitif Bir Gündeme Odaklanmasına Gayret Göstermemiz Lazım

Almanya’nın Dönem Başkanlığında, İlişkilerin Pozitif Bir Gündeme Odaklanmasına Gayret Göstermemiz Lazım

İktisadi Kalkınma Vakfı, iş dünyasının Avrupa Birliği’ne açılan penceresidir. İKV’nin tarihi, esasen Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkileri tarihiyle paraleldir. İKV, Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkilerine, iş dünyasının somut bir desteğidir.

İKV’yi kurma vizyonunu gösteren, iş dünyamızın duayenlerini, bu vesileyle rahmetle ve saygıyla anıyorum. Onlar, Türkiye’nin geleceğine kalıcı bir yatırım yaptılar. İş dünyasına, gelecek nesillere taşımamız gereken çok önemli bir miras bıraktılar. Kurucuları ve bugüne görev yapan yönetim kurulu başkan ve üyelerinden hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. İKV, iş dünyası için bir Avrupa Birliği okulu, kütüphanesi ve öğretmenliği işlevi üstleniyor. Aynı zamanda, toplumun tüm kesimlerini Avrupa Birliği konusunda bilgilendiriyor. Hükümetlerimize ve kamu idaresine, hiçbir maddi karşılık beklemeden, danışmanlık sağlıyor. Biz de, TOBB olarak, Oda ve Borsalarımızla birlikte İKV’nin çalışmalarına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye-AB ilişkileri için zor ve yeni bir dönem başladı. Katılım müzakereleri durdu. Artık gündemde bile değil. Gümrük birliği konuşulmuyor. Aramızdaki tek pozitif gündem maddesi, “Suriyeli göçmenler”.

Avrupa Birliği, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 6 milyar avroluk destek taahhüt etti. Şu ana kadar sadece 2,7 milyar avroluk kısmını aktardı. Fon kapsamında 4,3 milyar avroluk sözleşme imzalandı. Aradaki 1,6 milyar avronun da 2020’de ödenmesi bekliyor. Öte yandan, mali yardımlarda da kısıntıya gidildi. Türkiye katılım sürecindeki bir ülke olarak, maalesef AB yaptırımlarıyla karşı karşıyadır. Temmuz ayından beri, Türkiye ile AB arasındaki yüksek düzeyli toplantılar durduruldu. Ancak, yine de umutsuz olmamak lazım. AB Kurumları, yeni isimlerle göreve başladı. Avrupa Komisyonu Başkanı ile Cumhurbaşkanımızın telefon görüşmesinin, bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta, Avrupa Komisyonu Başkanı, görevdeki ilk gününde, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüş oldu. Hemen devamında, Avrupa Komisyonu iki üst düzey üyesini Ankara’ya gönderdi. Yine AB Konseyi Başkanı Charles Michel 11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’daydı. Bunun iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. 2020 yılı ve devamı için artık, daha fazla pozitif gündem konuları bulmamız lazım. Dolayısıyla bu zor dönemde İKV çok önemli görev ve sorumluluk düşüyor. 2020 yılı Temmuz ayında Almanya AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak. Bunu avantaja çevirebiliriz. Türkiye, ekonomik, ticari ve kültürel alanda şüphe götürmeyecek şekilde Avrupa’ya aittir ve batı bloğunun vazgeçilmez direklerinden biridir. Almanya’nın dönem başkanlığında, İlişkilerin pozitif bir gündeme odaklanmasına gayret göstermemiz lazım. Böylece, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında kesintiye uğrayan entegrasyonun derinleştirilmesine yeniden ivme kazandırmamız gerekiyor.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkanı

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=9747&id=9749